Yargıtay'dan emsal karar: İzin ücretinden indirim yapılamaz

Yargıtay'dan emsal karar: İzin ücretinden indirim yapılamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Yargıtay, milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren bir karara imza attı; İşçinin kullanılmayan yıllık izin ücretinden indirim yapılamayacağı hüküm altına alındı.

Artı Gerçek - Özel güvenlik şirketinde çalışan bir kişi, işten çıkartılınca, haksız fesih gerekçesiyle İş Mahkemesi'ne başvurarak, kıdem ve ihbar tazminatı ile yıllık izin ücreti alacaklarının hüküm altına alınmasını talep etti.

Bilirkişi, sözleşmesi feshedilmiş işçinin, yıllık izin ücreti alacağından yüzde 30 indirim yapılmasına karar verdi. Kararı her iki taraf avukatının da temyiz etmesi üzerine konu Yargıtay'a taşındı. TRT Haber'in haberine göre, Yargıtay, işçinin kullanılmayan yıllık iznine ilişkin ücretinden indirim yapılmasının mümkün olmadığına hükmetti.

'İŞVEREN İZİN ÜCRETİNİ ÖDEMEK ZORUNDA'

Kararı değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, çalışanın iş sözleşmesi devam ederken dinlenme hakkını ya da yıllık iznini ücrete dönüştüremeyeceğini, bu hakkından vazgeçemeyeceğini söyledi. Zengin, "İş sözleşmesi sonlandığı andan itibaren de bu kullanmadığı izin varsa bu izinlerinin paralarını işveren ödemek zorunda" dedi.

Zengin ayrıca, Yargıtay'ın çalışanın uzun süre izin hakkını kullanmadan çalışmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna dair hükmünün bulunduğunu da hatırlattı.

Öne Çıkanlar