Bulut’tan Halkbank’la ilgili iddia

Bulut’tan Halkbank’la ilgili iddia
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 09:17
A+ A-
EKONOMİ – Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ilginç bir iddiada bulunarak, İngiliz ve Amerikan bankalarının Halkbank'ı hazmedemediğini ve bankanın...

EKONOMİ – Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ilginç bir iddiada bulunarak, İngiliz ve Amerikan bankalarının Halkbank'ı hazmedemediğini ve bankanın işlem yapma yetkisini elinden almak istediklerini söyledi. Katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada Bulut, "Halkbank operasyonunu kaldığı yerden devam ettirmeye çalışıyorlar. Halkbank’ın uluslararası işlem yapma yetkisini elinden almak istiyorlar" dedi.

Bulut, "Halkbank’a ne yapmak istiyorsunuz? Uluslararası Swift kodlarını mı iptal etmek istiyorsunuz? Petrol parasının Halkbank’a yatırılması sizi çok mu üzdü?"  diye konuştu. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek suçlamasıyla ABD'de tutuklanmıştı.

Atilla, İran ve Türk vatandaşı Reza Zarrab ile işbirliği yaparak İran hükümeti ve ülkedeki diğer kurumlar adına ABD bankaları üzerinden 100 milyonlarca dolar tutarında yasa dışı işlem yapmakla suçlanıyor. Bulut, Zarrab davasına bakan savcıyla ilgili de, "FETÖ ile organik bağlantısı olan savcı yardımcısının FETÖ ile çalıştığına dair çok büyük kanıtlar var" dedi. İran'a yaptırımları Türkiye üzerinden altın ticareti yaparak deldiği iddiasıyla yargılanan Reza Zarrab davasına bakan ABD'li savcı Preet Bharara da istifa etmeyi reddetmesinin ardından Başkan Donald Trump yönetimi tarafından görevden alınmıştı.