Zeytinyağına ihracat yasağı süresiz uzatıldı

Zeytinyağına ihracat yasağı süresiz uzatıldı
Zeytinyağının litre fiyatı ortalama 300 lirayı bulurken, 1 Kasım'da sona erecek olan ihracat yasağı süresiz uzatıldı. Yasak, dökme ve varil zeytinyağını kapsıyor.

Artı Gerçek - Ticaret Bakanlığı, fiyat artışını daha da yükselteceği gerekçesiyle dökme ve varil zeytinyağı ihracatı yasağına ilişkin yeni bir karar aldı. 1 Ağustos’ta başlayan ve ekim ayı sonuna kadar sürecek olan dökme ve varil zeytinyağı ihracat yasağı süresiz uzatıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2022-2023 sezonunda dünyanın önde gelen zeytin üreticisi ülkelerdeki rekolte düşüklüğü ve buna karşın Türkiye'deki rekolte artışının zeytin ve zeytinyağına yönelik dış talebi artırdığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminde yaşanan gerilemenin dünya zeytinyağı fiyatlarında sebep olduğu yükselmenin ülkemiz yurt içi zeytinyağı fiyatları üzerindeki artış yönlü baskısının, oluşan dış talep sebebiyle daha da artmasının önüne geçilebilmesi için dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik bazı tedbirler alınmış, böylelikle aynı zamanda zeytinyağı ihracatımızın ambalajlı zeytinyağına yönlendirilerek katma değerli ürün ihracatına katkı sağlanması da hedeflenmiştir. Bu çerçevede, ilk etapta her türlü dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 sent kesinti yapılması hususunu düzenleyen Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Hakkında Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, 19 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İhracatın yurt içi tüketici fiyatlarına olan olumsuz etkisinin devam etmesi nedeniyle yeniden bir değerlendirme yapılmış ve 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren uygulanmak üzere 1 Kasım 2023 tarihine kadar dökme veya varilli zeytinyağı ihracatına yönelik ilave tedbirler yürürlüğe konulmuştur."

AMBALAJLI ZEYTİNYAĞINI KAPSAMIYOR

Halihazırda 18 litreye kadar yapılan zeytinyağı ihracatında yasak yok. Yani kutulu ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı sürüyor.

Temmuz ayı ortasında zeytinyağı ihracatçısına verilen teşviklerde kesintiye gidilmesinin ardından ağustos ayı başında zeytinyağı ihracatına 3 aylık yasak gelmişti.

Kuraklık nedeniyle darboğaza düşen İspanya’ya yapılan zeytinyağı ihracatının yılın ilk 6 ayında 26,8 kat birden artması dikkat çekmişti.

Öne Çıkanlar