Adana'da tekstil atölyesinde 11 yaşındaki çocuk işçi öldü: Suçunu örtbas etme çabasına göz yummayacağız

Adana'da tekstil atölyesinde 11 yaşındaki çocuk işçi öldü: Suçunu örtbas etme çabasına göz yummayacağız
BİRTEK-SEN, Adana’da teksitil atölyesinde ölen Ahmet Direk Turan Haskiro'nun "çocuk işçi” olduğunu belirterek, çocuğun oyun oynarken öldüğü senaryosuyla olayın üstünü örtmeye çalıştığını söyledi. BİRTEK-SEN, “Bu cinayetin takipçisi olacağız” dedi.

Artı Gerçek - Emek Partisi (EMEP) ve Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN), Adana merkez Seyhan ilçesi Kocavezir Mahallesi’nde bulunan bir tekstil atölyesinde çalışan mülteci Sefa Haskiro'nun 11 yaşındaki oğlu Ahmet Direk Turan Haskiro'nun dün asansörde sıkışarak ölmesine yönelik basın açıklaması yaptı.

Olayın yaşandığı sokakta yapılan açıklamada, “Paranın gücünü kullanan, patronların burada çocukları iş yerinde çalışan diğer işçileri ve baskı altına alarak kendi durumunu, suçunu örtbas etme çabasına biz göz yummayacağız. Bu cinayetin takipçisi olacağız” denildi.

‘İŞ MÜFETTİŞLERİNİN, DEVLETİN HİÇBİR DENETİMİ YOK’

Partililerle birlikte açıklama yapan EMEP Adana İl Başkanı Suat Nacar, Haskiro'nun söz konusu atölyede çalıştığını belirtti. Olayın yaşandığı işyerinin asansörünün bozuk olduğunu ve işyerinde denetimlerinin olmadığını ifade eden Nacar, şunları söyledi:

"Bu cinayet de göstermiştir ki, işçilerin hayatı için hiçbir önlem alınmıyor. 200-300 kişinin çalıştığı bir iş merkezinde hem yük hem de insanların taşındığı ve hiçbir bakım yapılmayan asansörün uzun süre bozuk olması bu cinayete davetiye çıkarmıştır. İşçiler hayatı hiçe sayılarak çalıştırılan asansör bir işçinin canına mal olmuştur. 6 katı tekstil atölyelerinden oluşan Dağ Tekstil İş Hanı'nda her katta 40 ile 60 arası işçi çalışmaktadır. Çoğu sigortasız çalışan işçilerin hiçbir iş güvencesi bulunmuyor. Bu bölgede çoğunluğunu mülteci işçilerin oluşturduğu merdiven altı onlarca atölye var. İş müfettişlerinin, devletin hiçbir denetimi yok. İnsanca yaşayacak ücret, sigorta ve insanca çalışma koşulları zaten yok.”

'İŞKUR'DAN DESTEK ALIYOR'

Kurulan bu atölyelerin sahiplerinin İŞKUR tarafından desteklendiğini ifade eden Nacar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üstelik bu atölyelerin sahibi patronlar, İŞKUR desteklerinden yararlanıyor. İş cinayetinin yaşandığı Dağ Tekstil İş Hanı’nda 'Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi' kapsamında işçi çalıştırıldığına dair tabela yer alıyor. Okulda olması gereken, ancak geçinebilmek için okulu bırakarak atölyelerde çalışmak zorunda kalan çok sayıda çocuk işçi var. Burada çalışan çocuk işçiler asgari ücretin yarısına çalıştırılıyor.

‘BU BİR İŞ CİNAYETİDİR’

Bugün Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Ancak dün çalışmak zorunda kaldığı için ve tedbir alınmadığı için Suriyeli çocuk işçi hayatını kaybetti. Bu bir iş cinayetidir. Bu cinayet patronların daha çok kazanmak adına işçileri köle gibi çalıştırması ve gerekli tedbirlerin alınmaması sonucu yaşanmıştır.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

"Sömürüye, ucuz iş gücüne, kuralsız ve iş güvenliğinden yoksun çalışma koşullarına, alınmayan önlemler nedeniyle ölüme sürüklendiğimiz bu düzene karşı çıkalım" diyen Nacar, sürecin takipçileri olacaklarını belirterek, konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

‘ÇOCUKLAR SÖMÜRÜRKEN DEVLET, ÇALIŞMA BAKANLIĞI YETKİLİLERİ NEREDEYDİ?’

BİRTEK-SEN Adana Temsilcisi Avukat Tugay Bek ise, çocukların çalışmak zorunda olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu, daha vahşi bir sömürü isteyen patronların düzeninin en bariz kanıtıdır" dedi. Yetkililerin, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olması hasebiyle bugün lüks salonlardan büyük laflar edeceğini belirten Bek, şunları kaydetti:

"Ama bu işçiler, çocuklar ne yazık ki yaşamlarını yitirmeye devam ediyorlar. Genç yaşta, çocuk yaşta buralarda sömürülüyorlar. Bakın biz bugün burada basın açıklaması yapıyoruz. Polisler burada, devlet burada. Ancak bu atölyelerde çocuklar sömürürken devlet, Çalışma Bakanlığı yetkilileri neredeydi? Dün savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Sizler de basında gördünüz. İşverenler buradaki iş cinayetini karartmak, üstünü örtmek istiyorlar.”

'BİR SENARYO ÇİZİLDİ: ÇOCUK OYUN OYNUYORMUŞ'

Çocuk atölyeye orada çalışan annesi ile birlikte gidip oynarken hayatını kaybetmiş gibi bir izlenim yaratılmaya çalışıldığına işaret eden Bek, şöyle devam etti:

"Savcılığa şekilde beyanlarda bulunuldu. Bunu patronlar; atölyedeki işçileri, ölen çocuğun ailesini de baskı altına alarak bu cinayetin böyle gerçekleştirdiği gibi bir senaryo yazıyorlar. Oysa biz dün atölyede çalışan işçilerle de görüştük. Yaşamını yitiren Ahmet, Suriyeli çocuk işçi kardeşimiz burada ortacı olarak uzunca bir süredir annesiyle birlikte çalışıyor. Yasa dışı bir şekilde çalıştırılıyor. Bu burada çalıştığını herkes bilmesine rağmen göz yumuyor.

‘CİNAYETİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Yaşamını yitirdikten sonra da çocuk annesini ziyarete gelmişti gibi bir senaryo uyduruluyor. Paranın gücünü kullanan, patronların burada çocukları iş yerinde çalışan diğer işçileri ve baskı altına alarak kendi durumunu, suçunu örtbas etme çabasına biz göz yummayacağız. Bu cinayetin takipçisi olacağız." (MA)

Öne Çıkanlar