Akkuyu'da işçiler zehirlenmişti: Bakanlığın bir ay önce yemeklere 'temiz' raporu verdiği ortaya çıktı

Akkuyu'da işçiler zehirlenmişti: Bakanlığın bir ay önce yemeklere 'temiz' raporu verdiği ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, yüzlerce işçinin zehirlendiği Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki yemekleri şikayet üzerine bir ay önce denetlediği ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri “yemekler temiz” raporu verdi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN- Akkuyu Nükleer Santralinde yüzlerce işçinin yemekten zehirlenmesinden üç ay önce işçilerin, “yemekler bozuk” diyerek CİMER’e şikayette bulunduğu, ağustos ayının başında yemek şirketini denetleyen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin ise herhangi bir sorun olmadığı yönünde rapor verdiği ortaya çıktı. İşçiler, “Her şey normalse biz niye zehirlendik?” diye soruyor.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçilere yemek veren Taner Yemekçilik adlı firmanın 14 Eylül günü servis ettiği tavuk etini yiyen yüzlerce işçi zehirlenerek hastanede tedavi altına alınmıştı. Akkuyu Nükleer A.Ş’nin iletişim ofisi de zehirlenme vakasını doğrulamıştı. Toplu zehirlenmeden bir ay önce firmanın denetlendiği ortaya çıktı.

'LÜTFEN DENETLEME YAPIN'

Akkuyu Nükleer Santrali sahasında çalışan bir işçi, 3 Temmuz 2023’te çıkan bir yemeğin tadı ve görüntüsündeki olağandışılık nedeniyle CİMER’de şikayet dilekçesi oluşturdu. İşçi dilekçesinde, şöyle dedi: “11 aydır nükleer santralde çalışıyorum. Yemek şirketi Taner yemekçiliğin bize 03.07.2023 tarihinde verdiği yemek. Bu şekilde yemek verilip insan sağlığı etkileniyor. Sizlerden rica ediyorum lütfen denetleme yapın. Kendilerinin evde yemediği yemeği biz burada yemek zorunda kalıyoruz. Biz sorduğumuz zaman da yemek zorunda değilsiniz cevabı alıyoruz.”

whatsapp-image-2023-09-21-at-17-28-33.jpegİşçinin 3 Temmuz’da oluşturduğu CİMER şikayeti, sistem tarafından otomatik olarak Sağlık Bakanlığı'na gönderildi.

Sağlık Bakanlığı, 5 Temmuz'da şikayeti Mersin Valiliği'ne iletti. Mersin Valiliği de aynı gün hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına hem de Tarım ve Orman Bakanlığına gönderdi.

KONTROL YAPILDI, CEZA VERİLMEDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, şikayetin kendisine ulaşmasından yaklaşık 1 ay sonra, 2 Ağustos'ta Gülnar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü eliyle yanıt verdi. Müdürlüğün yazısında, “5996 sayılı kanun kapsamında işletmede kullanılan alet ekipman, kullanılan gıda ürünleri, ürün muhafaza koşulları, asgari teknik hijyen koşulları ve diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda kontroller yapılmıştır. Denetim tarih ve saati itibariyle ceza-i müeyyide gerektirecek durum gözlenmemiştir” denildi.

whatsapp-image-2023-09-21-at-17-28-34.jpeg

Gülnar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün yazısında denetimi yapan üç gıda kontrol görevlisinin adları da yer verildi.

Gıda kontrolörlerinin olağandışı bir durum gözlemlemediği denetimden yaklaşık bir ay sonra firmanın yaptığı yemekten yüzlerce işçi zehirlendi.

'HER ŞEY NORMAL İSE BİZ NİYE ZEHİRLENDİK?'

Santral sahasında çalışan bir işçi, “Bizim CİMER başvurumuz üzerine yemek şirketinde inceleme yapıldığı söyleniyor. 'Olumsuz bir durum yok' deniyor. 'Gıda saklama koşulları uygundur' deniyor. Bunu yazmalarından bir ay sonra burada binlerce işçi gıdadan zehirlendi. Her şey normalse biz niye zehirlendik?” diye sordu.

'YEMEKLER HÂLÂ AYNI'

Toplu zehirlenme olayının ardından şirketin yemeklerinde hiçbir değişim olmadığını dile getiren işçi, şunları anlattı:

“Burada büyük bir olay oldu ama insanlar sessiz. Herkes işini kaybetmekten korkuyor. Bizim bir sendikamız olsa her şey farklı olur ama sendikamız yok. Burada 150’ye yakın şirket var. Hepsinin işçisi, çalışma kampı ayrı. Sahanın farklı yerlerinde yemekhaneler var. Yemeği nerede yapıyorlar bilmiyorum ama yemekhanede bize verilen yemekler çok kötü. Zehirlenme olayından sonra da yemeklerde değişim olmadı. Hâlâ bayat ekmek geliyor, ekmekten yabancı cisim çıkıyor. Ispanak veriyorlar yemekten başka şeyler çıkıyor. İşçi şu an bunlardan yemek yemeye devam ediyor. Biz bu şirketin en iyi şekilde denetlenmesini istiyoruz.”

Öne Çıkanlar