Amasra'daki maden katliamında yeni ses kaydı ortaya çıktı: Boşaltın komple

Amasra'daki maden katliamında yeni ses kaydı ortaya çıktı: Boşaltın komple
Yayınlanma:
A+ A-
Amasra'daki maden katliamında, işçilere "Ayağı boşaltın" talimatının iletildiği ses kaydı ortaya çıktı. Kaydı paylaşan CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, "Bu sayede bu ayaktaki 10 madenci kurtuldu, maalesef diğerleri için çok geçti" diye yazdı.

Artı Gerçek- Amasra'da 42 işçinin öldüğü maden katliamında ortaya çıkan yeni ses kaydında, Merkez Gaz İzleme operatörünün işçilere 'Derhal ayağı boşaltın!' diye bağırdığı duyuluyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletme Müdürlüğü bünyesindeki maden ocağında 14 Ekim 2022'de meydana gelen faciada 42 işçi vefat etti, 10 işçi de yaralandı. TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nun raporu beklenirken, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz sosyal medya hesabından; kaza günü işçilere giden talimatın TTK kaynaklarından alınan ses kaydını paylaştı.

'MAALESEF DİĞERLERİ İÇİN ÇOK GEÇTİ'

Eksi 300 kotundaki işçilerle yapılan ses kaydında, "Selamünaleyküm, ayağı boşaltın, boşaltın komple" ifadeleri yer aldı. Ayrıca kayıtta, telefonu kapatmadan önce bir işçinin, "Tamam anlaşıldı" dediği, ardından arkadaşlarına "Ayağı boşaltın" diyerek bağırdığı duyuldu. Yavuzyılmaz, paylaşımında, "Amasra'da grizu patlamasının yaşandığı dakikada 300 kottaki madencilerle son konuşma kaydı. Merkez Gaz İzleme operatörü, 'Derhal ayağı boşaltın!' Bu sayede bu ayaktaki 10 madenci kurtulurken, 1 işçi hayatını kaybetti. Maalesef diğerleri için çok geçti" dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar