Antep'te Şireci Tekstil işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı

Antep'te Şireci Tekstil işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı
Antep'te Şireci Tekstil'de altı gündür süren grev, işçilerin kazanımıyla sonuçlandı. İşçilerin çoğu talebinin karşılandığı görüşmede patron iki bin işçinin de işe geri alınacağı sözünü verdi.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Antep'te Şireci Tekstil'de altı gündür süren grevin ardından anlaşma sağlandı. İşten atılan iki bin işçi geri alınacak, işçilerin maaşları ve sosyal hakları iyileştirilecek.

'BU KAZANIM BÜTÜN İŞÇİ SINIFINA HAYIRLI OLSUN'

Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, anlaşma şartlarını şöyle açıkladı.

"Altı gün süren direnişin sonunda bugün yapılan görüşmeler sonucunda bir anlaşma sağlandı. İşçiler ilk taleplerinde biraz esneklik gösterdiler. İşveren tarafı da kimi esneklikler gösterdi ve işçilerin talepleri aşağı yukarı kabul edildi. İşçilerin talebi ilk başta 15 bin 500 idi. 15 bin artı 300 TL devamsızlık primi olmak üzere anlaşma sağlandı. Bayram ikramiyeleri işçilerin talep ettiği şekilde olmadı ama en azından o konuda da bir kazanım sağlandı. Her bayram üç yevmiye ikramiye konusunda anlaşıldı. Pazar mesaisi yine işçilerin istediği gibi olacak maaşın yüzde 10'u şeklinde. Bunun dışında greve katılan hiçbir işçinin işten atılmayacağına dair söz verildi. Direnişte geçen altı günün üç günü için ücret kesintisi yapılmayacak. Yani üç gününü patron, üç gününü işçiler karşılamış oldu. Bu noktada bir anlaşma sağlandı ve işçiler yarından itibaren kendi vardiyalarında işbaşı yapacaklar. Bu kazanımın bütün işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyoruz. Kazanan bütün işçi sınıfı, bütün Antepli işçiler oldu."

whatsapp-image-2023-08-14-at-17-21-40.jpeg
Mehmet Türkmen

'BİRLİKTE DİRENECEĞİZ, BİRLİKTE KAZANACAĞIZ'

whatsapp-image-2023-08-14-at-17-21-40-1.jpeg
Sevda Karaca

Görüşmede yer alan EMEP Milletvekili Sevda Karaca da "Şireci işçileri insanca bir yaşam için talepleri etrafında birleşti ve altı gündür Şireci'ye bağlı beş fabrika önünde gece gündüz demeden direniyorlar. Birliklerini kurdular, birliklerini bozmadılar. Nihayetinde bugün bu birlik sayesinde taleplerini kabul ettirdiler. Elbette bu süreçte sendikalı olmanın önemini de çokça tartıştılar. Çünkü burada aynı zamanda BİRTEK SEN de işçilerin yanındaydı. Bugün kazanımla sonuçlanan Şireci direnişinin Başpınar'daki bütün işçilere örnek olmasını diliyoruz. İnsanca bir yaşam için birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız" dedi.

'İKİ TARAFA DA FEDAKARLIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Artı Gerçek'e konuşan CHP Milletvekili Melih Meriç ise “Altı gündür Şireci teksilde işçi arkadaşlarımızın bazı talepleri oldu. Biz de hem onların taleplerini hem de işverenin taleplerini dinleyip ikisini bir araya getirmeye çalıştık. Bu süreçte hem işçi kardeşlerimize hem Sayın Ahmet Şireci'ye çok teşekkür ediyorum. İki taraf da fedakarlık etti. Ama gerçekten ülkenin şu ekonomik sıkıntıları, çok zor her iki taraf için de. Bunu özellikle söyleyeyim. Her iki tarafa da yaptıkları fedakarlık için çok teşekkür ediyorum. Benimle alakalı, grev kırıcı veya işçilerin yanında durmadı diye birçok eleştiri olmuş. İşçi ve emekçi arkadaşlarıma 'Onlara cevabı siz verin' dedim. Onların da o cevabı vereceklerine inanıyorum. Gaziantep'imize, organize sanayimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Gaziantep'i yeniden ülkenin sanayi şehri yapmak için el birliğiyle çalışacağız" diye konuştu.

Öne Çıkanlar