Balcalı işçilerinden düşük promosyona tepki: Alın terimiz üzerinden kimse kâr sağlayamaz

Balcalı işçilerinden düşük promosyona tepki: Alın terimiz üzerinden kimse kâr sağlayamaz
Yayınlanma:
A+ A-
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi işçileri bankanın verdiği düşük promosyona tepki gösterdi. Sendika temsilcileri de belirlenen ücreti kabul etmeyeceklerini söyledi.

ADANA - Depremden hasar gören Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi işçileri şimdi de düşük banka promosyonu konusunda sorun yaşıyor. Çukurova Üniversitesi yönetimi geçtiğimiz aylarda sendikalara yazı yazarak promosyon sürecine dair değerlendirme istemesine rağmen 11 Eylül’de rektörlük tarafından yapılan ihalede bankalar 3 yıllık promosyon anlaşması için işçilerin talebiyle uyuşmayan 9-10 bin bandında rakamlar teklif etti.

Konu ile ilgili Dev Sağlık-İş’in çağrısı ile Balcalı Hastanesi önünde eylemde yapıldı. Eylemde SES Adana Şubesi ve Eğitim Sen Adana Şubesi de yer aldı. Dev Sağlık İş Genel Merkez Yöneticisi Cumali Bolat, işçilere verilen teklifin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

'PROMOSYONLAR KANUNEN GÜVENCE ALTINA ALINMALI'

Promosyonların her yıl karşılığında bir brüt maaş olarak hesaplanması gerektiğini anlatan Bolat, şöyle konuştu:

"Yıllara göre enflasyon karşısında korumalı şekilde güvence altına alınmalıdır. Ocak ayının ilk haftasında ödenmelidir. İhaleye katılan bankadan İş Bankası’nın 2023 yılının ilk altı ayında açıklanan net kar 31.5 milyar TL’dir. Ziraat Bankası’nın önceki döneme göre net karı yüzde 59 artış göstermiştir. Her ay binlerce işçinin parasını değerlendiren bankalar bunun karşılığını vermeye gelince teklif ettiği tutarlar 3 yıllığına 9-10 bin bandındadır. Üzerimizden para kazanan bu promosyon düzeninin derhal bir hukuki zemine kavuşturulması ve kanunen güvence altına alınması gerekmektedir" dedi.

İŞÇİLER SENDİKAYA DAVET EDİLDİ

Sendikaların ihale sürecine katılmasını talep eden ve Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne Bolat, “Üniversitede bulunan bütün sendikaların katılacağı bir ihale sürecinin gerçekleşmesini sağlamalı ve şeffaf olması için canlı yayınla bütün çalışanlar bu süreçten haberdar edilmelidir. Bir çağrımız da üniversite çalışanlarına; haklarımızı almak, var olan haklarımızı daha da iyileştirmek için bu pankartın altında imzası olan, bu pankartın arkasında yer alan sendikalara üye olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

İşçilere seslenen SES İşyeri Temsilcisi Nazan Eğne de “Biz olmazsak üniversite olmaz, biz olmazsak rektörlük olmaz. Rektörlüğe tekrar çağrı yapıyoruz. Rektörlüğümüzü de çalışanlardan yana tavır almaya çağırıyoruz. Benim maaşım üzerinden, alın terimiz üzerinden kimse kar sağlayamaz” ifadelerini kullandı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar