Bursa'daki Contitech Lastik'te işçiler üretimi durdurdu: 'Bir işçiye haksızlık, herkese tehdittir'

Contitech Lastik A.Ş.’de işçiler, bir işçinin sesini yükselttiği için işten çıkarılması nedeniyle üretimi durdurdu. Petrol-İş Bursa Şube Başkanı: "Bir kişiye yapılmış haksızlık, herkese yapılmış tehdittir."

Ezgi BULUT


BURSA - Alman Continental Grup bünyesinde faaliyet gösteren ve Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde süspansiyon sistemleri üretimi yapılan Contitech Lastik A.Ş.’de çalışan 17 yıllık bir işçi, işveren temsilcisine sesini yükselttiği gerekçesiyle işten çıkarıldı.

İşçi ve işveren temsilcileri arasında çıkan anlaşmazlık ile ilgili Petrol İş sendikasının işyeri ile ilgili yaptığı görüşmelerden sonuç alınamadı. Bunun üzerine işçiler, üretimi durdurarak fabrika önünde eylem başlattı.

'HAKKA, HUKUKA UYGUN DEĞİL'

Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, şunları söyledi:

"Biz sendika olarak bu durumun çözümü noktasında adımlar attık, diyaloglar kurduk. Arkadaşımıza özür de dilettik ama özür bile kabul görmedi. Yaklaşımın direkt işten çıkartma değil, uygun cezalardan biri olması yönündeki talebimizi de ilettik. Ama bizim yaklaşımımız karşılıksız kaldı. Müsamaha gösterilmeyerek ‘biz iş akdini sonlandırıyoruz’ gibi bir durum oluştu. İki günlük süreçte diyaloglarımız karşılıksız kalınca mücadele kararı aldık. Buradan hep birlikte sesimizi duyurarak çözüm noktası arıyoruz. Bu yaşanan hakka, hukuka uygun bir şey değil. Arkadaşımız daha önce bu işyerinde işyeri işçi temsilciliği de yapmıştı."

'SORUN GİDERİLENE KADAR BURDAYIZ'

İşten atılan işçinin 17 yıldır Continental Grup bünyesinde çalıştığını belirten Birgül, 17 yıllık çalışma süresi boyunca işçinin belinde iki, boynunda üç fıtık oluştuğunu ve kolunu yarıdan yukarıya kaldıramadığını anlattı. Birgül, şöyle konuştu:

"Bu fabrikada bu hale gelmiş bir arkadaşımızın iş akdi, fabrikaya daha dün yönetici olarak gelmiş bir işveren temsilcisiyle bir diyaloğunda sadece sesini onun ses tonundan daha yüksek kullandığı gerekçesiyle acımasız bir şekilde sonlandırılmaya çalışılıyor. Toplu sözleşmemizde zaten böyle bir durumun karşılığı net bir şekilde belirtilmiş. Uyarı, yazılı uyarı, yevmiye cezası gibi tekrar durumlarında yaşanacaklar açık ve net. Arkadaşımızla ilgili sorun giderilene kadar buradayız. Çözüm yolu arayalım dedik. Bir araya gelelim dedik. İlk başlarda bir yaklaşımları vardı ama sonradan ondan da uzaklaştılar. Biz adım adım attıkça onlar geri çekildiler. Bir kişiye yapılmış haksızlık herkese yapılmış tehdittir. Ben bunu savunuyorum. Bu minvalde yol alıyoruz. Çünkü bugün bu yapılana sessiz kalındığında yarın benzerlerinin ve bunun çoklarının yaşanacağını biliyoruz. Uyuşmazlık yaratan birkaç konu daha oldu aramızda. Oralarda da hep yapıcı yaklaşımlar sergilemeye çalıştık. Onlara da karşılık görmedik."

Öne Çıkanlar