Çankaya Belediyesi işçilerinden Genel-İş Sendikası'na tepki: İstifa edin

Çankaya Belediyesi işçilerinden Genel-İş Sendikası'na tepki: İstifa edin
Çankaya Belediyesi'nde çalışan taşeron işçileri, Genel-İ Sendikası şube başkanına "işçilerin hakkını değil sermayeyi düşündüğü" gerekçesiyle istifa çağrısı yaptı. İşçiler, "Bizden aldıklarınız sizde kalsın, onurlu insanlar gibi istifa edin." dedi.

Artı Gerçek - Taşeron Belediye İşçileri Birliği (TABİB Türkiye) Ankara Çankaya Belediyesi'nde çalışan taşeron işçilerin sendikal süreçte yaşadıkları haksızlıklara dair bir açıklama yayınladı.

CHP'li Çankaya Belediyesi işçilerinin mektubuna yer verilen açıklamada, TÜİK ve ENAG'ın enflasyon verilerine yer verilerek "Halkın hissettiği bu rakamların üzerinde" denildi: "Ne yazık ki CHP'li belediyeler imzaladıkları toplu sözleşmelerle örnek olacakları yerde emekçileri adaletsiz düzene teslim ettiler."

"Son yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde tamamen işveren lehine sözleşme taslakları hazırlamakla" itham edilen Genel-İş sendikasına, açıklamada şu sözlerle tepki gösterildi:

'AÇLIKTA EŞİTLENDİK'

"Yüksek enflasyon gerçeğini yok sayarak imzalanan TİS’ler nedeniyle, açlık sınırında çalışmak kaderimiz oldu. Çankaya Belediyesi işçileri olarak, çoğu zaman resmi enflasyon oranlarının altında zamlara mecbur bırakıldık. Ücretleri eşitleme aldatmacasıyla maaşlara yapılan düşük zamlar sonucunda AÇLIKTA EŞİTLENDİK! Artık borcu borçla kapatma çaremiz bile kalmadı!"

'SENDİKA KURULUŞ İLKELERİNDEN UZAKLAŞMIŞ'

Sendikanın kuruluş amacından uzaklaştığı, işçi sınıfının çıkarlarını gözetmek yerine sermayeye hizmet ettiği belirtilen açıklamada sendikanın şube başkanına da istifa çağrısı yapıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Genel-İş Sendikası, kuruluş ilkelerinden uzaklaşmış ve bağımsızlığını yitirmiş bir görünüm sergilemektedir. İşçi sınıfının çıkarlarını savunur görünüp sermaye ve bürokrasiye hizmet etmektedir. Kim söylüyor bunu şimdi? İşçi sınıfının kendisi yani çalışanlar söylüyor. Tereddütsüz, dolayımsız söylüyor hem de. Kanıt mı arıyorsunuz? İmzalanan toplu sözleşmelere bakın. Yıllar içinde yaşanan hak kayıplarını, ihaneti ve hukuksuzluğu görürsünüz orada.

Ben bilirimciliğin, cahilliğin, ölçüsüzlüğün, açgözlülüğün, benden sonra tufancılığın, herkesi küçümsemenin, kötülüğün vücut bulmuş halinden söz ediyoruz. Sizi bu denli fütursuz özgüvene sahip kılan şey bu.

'HAKKIMIZI KORUYUN DİYE ORADASINIZ'

82 bin TL maaş alan Genel-İş Sendikası şube başkanına, 50’şer bin TL maaş alan yönetim kuruluna sesleniyoruz:

Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz. Sizler, bizim haklarımızı koruyun diye oradasınız. Çocuklarımızın rızkını yiyin, yedirin diye değil! Pazarlık masasına kimin aklıyla, hangi verilerle oturduğunuzu biliyoruz. Ahlak kavramının ne olduğunu bilmek kimseyi ahlaklı yapmaz! Bizden aldıklarınız sizde kalsın, onurlu insanlar gibi istifa edin. Bırakın o üstenci tavrınızı ve kibrinizi oracıkta, kurtarın kendinizi bu utançtan! Aldığınız maaşlar bu utancı unutturmaya yetmez!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar