ÇHD'den maden göçüğüyle ilgili suç duyurusu: Sorumlu iki bakan tutuklanmalı

ÇHD'den maden göçüğüyle ilgili suç duyurusu: Sorumlu iki bakan tutuklanmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Çağdaş Hukukçular Derneği, Zonguldak'taki TTK Armutçuk Müessesesi'nde meydana gelen maden göçüğüyle ilgili açıklama yaparak suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu. Suç duyurusunda bakanlar Bayraktar ve Işıkhan'ın tutuklanması talep edildi.

Artı Gerçek - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Zonguldak'taki maden ocağı göçüğüyle ilgili suç duyurusunda bulunarak, sorumlular hakkında "olası kastla insan öldürme, kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçlamalarını yöneltti. Suç duyurusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkililerinin tutuklanmaları talep edildi.

Göçüğün yaşandığı Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessesesi hakkında yapılan yazılı açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşan ÇHD, "Kaza değil katliam, kader değil cinayet!" dedi ve açıklamada Sayıştay'ın hazırladığı 2017 ve 2019 tarihli raporlara da atıf yapıldı. Sayıştay'ın 2017 raporunda şu ifadeler yer alıyor:

“Ayak çalışma boyu oranının yüzde 100 seviyesinin altında olması, diğer bir ifade ile ayak boyunca arında günde 1 have (1,20 metre) öteleme, ilerleme yapılamaması, ayak içindeki tavan basınçlarının kazılamayan bölümler üzerinde yoğunlaşmasına, ayak arkasının düzgün bir hat halinde kırılamaması ve tavan tahkimatına gelen yük dengesinin bozulması gibi yeraltı kömür madenciliğinde arzulanmayan durumlara neden olmakta, göçük, arın akması, arın kayması sonucu iş kazalarına, can kaybı ve yaralanmalara yol açmaktadır. Müessesede 2015 yılında ayaklarda göçük nedeniyle meydana gelen iki kazada iki pano ayak üretim işçisinin hayatını kaybetmiş olması, bu açıdan tüm ilgililerce öncelikle dikkate alınmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar