Direnişteki işçilere jandarma müdahalesi: Sendika başkanı dahil çok sayıda gözaltı

Yayınlanma:
A+ A-
İzmir’de Tarım-Sen’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan ve hakları için eylem başlatan Agrobay Seracılık işçilerine jandarma müdahale etti. Direnişin 25. gününde jandarma müdahalesi sonucu sendika başkanı dahil çok sayıda işçi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İzmir'de Agrobay Seracılık’ta çalışan işçiler Tarım Sen'de sendikalaştıkları için işten çıkarıldı. Direnişe başlayan işçiler eylemlerinin 25. Gününde açıklama yapmak isterken jandarma müdahale etti.

Bağımsız Tarım Sen Başkanı Umut Kocagöz, basın açıklaması yaparken “yolu trafiğe kapatıyorsunuz” denilerek basın açıklaması engellendi.

'HAKLARIMIZ VERİLMEDİĞİ SÜRECE BURADAYIZ'

Tazminatları da dahil olmak üzere hiçbir haklarını alamadıkları için 25 gündür muhatap bulamadıklarını söyleyen Kocagöz, “Biz sendikalaştıkları için işten çıkarılan üyelerimizin haklarını almak için buradayız. Verin haklarımızı, işe dönmek isteyenler varsa onlar işlerine dönsün, 1 saniye bile burada durmaya niyetimiz yok. Ama haklarımız verilmediği sürece değil 25 gün 255 günde burada olacağız” dedi.

'YALANLARLA İŞÇİLERİ İŞTEN ATTILAR'

Agrobay Seracılık patronunun işçileri kölece çalıştırdığını belirten Kocagöz, haklarını almak için sendikalaşınca ‘performansları düştü’, ‘hırsızlık yaptılar’ gibi ithamlarla işten çıkardıklarını söyledi.

Agrobay Seracılık’ta yıllardır çalışan işçilerin dürüstçe çalıştığını vurgulayan, Kocagöz, “18 yıldır performansı düşmeyen, hırsızlık yapmayan işçi sendikalaşınca başına bunlar geliyor. Sendikalı olmak işçinin hem Anayasal hem de yasal hakkı. Kolluk güçleri niçin onları koruyor? Biz hakkımızı almak için buradayız” derken jandarma 'yoldan çekilin, müdahale edeceğiz' diyerek gözaltı işlemini başlattı.

İŞÇİ: AYAK PARMAĞIM KIRILDI

Tarım Sen'in sosyal medya hesabında yaşanan anlara dair videolar paylaşıldı. Bir kadın işçi, müdahale sırasında ayak parmağının kırıldığını söyledi.

Tarım Sen, jandarma müdahalesi sırasında çekilen görüntüleri "Hakkını arayan kadınların hali budur. Takdir kamuoyunun..." sözleriyle paylaştı ve bir diğer paylaşımda #KadındüşmanıAgrobay etiketiyle şu sözler paylaşıldı:

'AGROBAY KADINLARI YERLERDE SÜRÜKLETTİ'

"Kadın istihdamı, kadın patron, kadın girişimciliği hepsi kadın işçinin hakkını aradığı noktaya kadar.

Agrobay yönetimi kadınları yerlerde sürükletti. Bu çığlığı duyup büyütürseniz kadınlar kazanacak!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar