Direnişteki Mega Polietilen işçilerine ikinci saldırı: 'Patron 'vurun' diye bağırıyordu'

Adıyaman'da çalışma şartlarını iyileştirilmesi için direnişte olan Mega Polietilen işçileri ikinci kez saldırıya uğradı, direniş çadırı yakıldı. İşçiler, patron Serkan Özhan'ın saldırganlara 'vurun' diye bağırarak talimat verdiğini söyledi.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Adıyaman’ın Besni ilçesinde 20 gündür direnişlerini sürdüren Mega Polietilen işçileri bu sabah ikinci kez saldırıya uğradı. İşçilere saldıranlar, direniş çadırını ateşe verdi. BİRTEK SEN tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada, "Bizzat Mega Polietilen patronunun emriyle direnişteki işçilerin çadırını yaktılar. Mafya tipli şahıslar, sabah erken fabrika önüne gelen işçilere saldırdılar. Patron Serkan Özhan, işçilere saldıran şahıslara bizzat 'yakaladığınızı vurun' diye bağırarak talimat verdi. Ve bütün bunlar yine polislerin gözleri önünde oldu. Ve yine sadece seyrettiler. Küfür, hakaret, tehdit, darp, taşlı saldırı, kundaklama" denildi.

'BURANIN SAHİBİ OLMADIKLARINI ANLAYACAKLAR'

Saldırının ardından Besni'ye giden BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, fabrikanın önünde işçilerle birlikte açıklama yaptı. Türkmen, "Afrika'dan ibaret olmadığını anlayacak bu fabrikanın patronu. Buranın sahibi olmadığını anlayacaklar. Bu insanların efendileri olmadığını anlayacaklar. Yasalar karşısında eşit olduklarını anlayacaklar. İşçilerin haklarına, yasalara saygı duymayı eğer bu ülkenin yetkilileri öğretmiyorsa biz de onlara öğreteceğiz. Direne diren öğreteceğiz" dedi.

İşçiler de 'hak, hukuk, adalet' ve 'direne direne kazanacağız sloganları attı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Mega Polietilen işçileriyle dayanışma çağrısı yapan Türkmen, "Bir hikaye vardır, bilirsiniz. Bazen sarı öküz diye anlatırlar. Bazen Almanya'da faşizmin yükseldiği dönemde bir papaz hikayesi olarak anlatırlar. Herkesi tek tek götürdüler. Biz sessiz kaldık ama sıra bize geldiğinde yanımızda kimse yoktu diye anlatılır işte. Besni için Adıyaman için yarın bir haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme uğradıklarında dönüp böyle hatırlamak istemiyorlarsa işte o hikâyenin merkezi, o sınavın yeri, Mega işçilerin mücadelesidir. Yarın haksızlığa, hukuksuzluğa laf etme hakkı, söz söyleme hakkı olanlar, olmasını isteyenlerin bugün sınav yeri bu zulme karşı Mega işçilerinin yanında durmaktır" diye konuştu.

‘'VURUN' DİYORDU, KÜFÜR FALAN EDİYORDU’

Mega Polietilen işçilerinden Yunus Kabilay da uğradıkları saldırıyı şöyle anlattı:

"Geldik arabadan iner inmez doğrudan 4-5 kişi üstümüze saldırdı. Polis arkadaşlar da arabadaydı zaten, indiler yanımıza geldiler. Biz de herhangi bir tepki de vermedik haklı olduğumuz yerde haksız duruma düşmeyelim diye. Yolun karşı tarafındaydık. Kamerada da zaten vardır, hepsi çıkar. Biz kendimize sadece vurdurmadık, gelene vurmadık. Geri plana çekildik. Ondan sonra arkadaşlar toplandı. Serkan Bey, patron 'vurun' diye bağırıyordu, şurada duvarın üzerine çıktı. 'Vurun' diyordu, küfür falan ediyordu. Polisler burada bizi ayırıyordu."

'PATRON MU, MAGANDA MI?'

BİRTEK SEN Genel Başkanı Türkmen ise "Adam patron mu, maganda mı, mafya babası mı? Bu nasıl bir rahatlık? Bu rahatlığı nereden alıyorlar? Bu güç nereden geliyor?" diyerek tepkisini dile getirdi.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA DA SALDIRIYA UĞRAMIŞLARDI

Mega Polietilen işçileri 19 Nisan gecesi de saldırıya uğramıştı. Patronun yakını olduğu belirtilen bir grup fabrika önündeki işçileri tehdit ederek direniş çadırını kaldırmalarını istemişti. İşçilere sözlü ve fiziki saldırıda bulunan bu kişilerin attığı taşlar nedeniyle bir işçi elinden yaralanmıştı.

SANATÇI HOZAN BEŞİR KONSERİNİ İPTAL ETTİ

Mega Polietilen patronunun 1 Mayıs'ta sanatçı Hozan Beşir katılımıyla düzenlemek istediği konser de iptal oldu. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen'in dün fabrika önünde işçilerle birlikte "patronun suçlarına, işçi düşmanlığına ortak olma' çağrısının ardından Hozan Beşir konseri iptal etti.

Öne Çıkanlar