Direnişteki Mega Polietilen işçilerine saldırı: Bir işçi yaralandı

Adıyaman Besni’de maaşlarının ödenmesi için Mega Polietilen işçilerinin başlattığı direniş 13'üncü gününde. İşçiler dün gece fabrika önünden saldırıya uğradı, bir işçi yaralandı: "İktidarın tutumu devam ettikçe patronlar saldırılara devam edecek."

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Adıyaman'ın Besni ilçesinde direnişlerini sürdüren Mega Polietilen işçileri dün gece saldırıya uğradı. Patronun yakınları olduğu belirtilen bir grup fabrika önündeki işçileri tehdit ederek direniş çadırını kaldırmalarını istedi.

İşçilere sözlü ve fiziki saldırıda bulunan bu kişilerin attığı taşlar nedeniyle bir işçi elinden yaralandı. Sendika temsilcileri ve evlerinde bulunan diğer işçiler de fabrika önüne gelerek saldırganlara tepki gösterdi. Emniyet güçlerinin araya girmesi ile birlikte saldırganların fabrika önünde uzaklaştırıldığı belirtilldi.

'ÇETELERİ, SABIKALI TİPLERİ TOPLAYIP İŞÇİLERE SALDIRDILAR'

Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Her direniş başlattığımız yerde işçi düşmanlığını, hak-hukuk tanımazlığı, pervasızlığı gördük ama burada biraz daha üstüne koydular. Çeteleri, sabıkalı tipleri gece vakti toplayıp dışarda nöbet tutan az sayıda işçiye saldırmaya kadar vardırdılar. Taş attılar, bir işçiyi yumrukladılar, hakaret ettiler. Bir işçi elinden yaralandı. Ama saldırganlara yönelik herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı" diye konuştu.

whatsapp-image-2024-04-20-at-15-53-41.jpeg

'PATRONLARIN İŞLEDİĞİ SUÇLAR CEZASIZ KALIYOR'

Özak Tekstil ve Lezita işçilerinin direnişlerinde yaşananlara dikkat çeken Türkmen, "Bölgede BİRTEK SEN’in destek verdiği direnişlerde karşılaştığı bu tutum şunu gösteriyor; daha önce patronların işlediği suçlara göz yumulduğu için, cezasız kaldığı için hatta işçilerin sendikasını cezalandıran bir tutuma dönüştüğü için patronlar 'demek ki bizim her türlü suçu işleme özgürlüğümüz var' güveni ile hareket ediyor.

Korku yok gözlerinde. O kadar rahatlar ki işçilerin her hak arayışında çok daha gerici, çok daha saldırgan bir tutumla karşılaşıyoruz. İktidarın patronların işlediği bu suçlara karşı tutumu devam ettikçe patronlar bu tür saldırılara devam edecek" dedi.

'TALEPLERİMİZ KABUL EDİLENE KADAR DİRENİŞ SÜRECEK'

İşçilerin kararlı bir şekilde direnişe devam ettiğinin altını çizen Türkmen, "Sendikamızın ve işçilerin kararlı duruşu sayesinde işçilerin içerde kalan iki aylık maaşları asgari ücret üzerinden ödendi ancak asgari ücretten yüksek alanların elden ödenen maaş farkları var. Bu elden para ödemenin kalkmasını, direnişten sonra tazminatsız şekilde işten çıkarılan 100 civarında işçinin tekrar işe geri alınmasıyla birlikte diğer taleplerimiz kabul edilinceye kadar direnişimiz devam edecek" diye konuştu.

KARACA'DAN SALDIRIYA UĞRAYAN İŞÇİLERE DESTEK: YAŞADIĞIMIZ DEVLET DESTEKLİ PATRON TERÖRÜ

Besni'ye giderek direnişteki Mega Polietilen işçilerine destek veren EMEP Antep Milletvekili Sevda Karaca, fabrika önünde işçilere seslendi.

Karaca, "Sizin direnişinizle birlikte aylardır ülkenin dört bir tarafında direnen işçilerin yaşadıklarını bir de burada Besni'de, işte bu fabrikanın önünde tekrar yaşadık. Adını koyalım; yaşadığımız şeyin adı patron terörü. Yaşadığımız devlet destekli bir patron terörü üstelik. O terör yasa, hak, hukuk, adalet tanıyor mu? Patron terörü; polislerin, jandarmanın, devletin gözleri önünde uygulanmıyor mu işçilere? Daha dün burada sendikanın, işçilerin direniş çadırını maganda yöntemleriyle, mafya yöntemleriyle, taşla, sopayla, hakaretle, küfürle sökmeye çalışanlar işçilerin üstüne yürüme cesaretini alanlar bur cüreti nereden alıyor?

Adını koyalım; bu devletten bu iktidardan alıyorlar maalesef bu cesareti de bu cüreti de. Biz bunu sadece Besni'de yaşamıyoruz. Lezita'da ülkenin ta öbür ucunda İzmir'de işçiler aynı sizin gibi hakları için, ekmekleri için, çocuklarını okutabilmek için, kiralarını ödeyebilmek için, insanca yaşayabilmek için direnişte. Patronu koruyan devlet, işçilerin üstüne grev kırıcıların engellenmesi için mücadele eden işçilerin üzerine jandarmayı kalkanlarla gönderdi" diye konuştu.

'SALI GÜNÜNÜ KADAR TALEPLER KABUL EDİLMEZSE MARKALARIN ÖNÜNDE EYLEM YAPACAĞIZ'

Fabrika önünde işçilere seslenen BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen de "Salı gününe kadar işçilerin talepleri kabul edilmediği takdirlere tüm Türkiye’de Mega Polietilen fabrikasının üretim yaptığı Lc Waikiki, DeFacto ve Koton gibi markaların önünde eylemler yapacağız" dedi.

Öne Çıkanlar