Eskişehir'de çiftçilerden mısır fiyatlarına düdüklü protesto: 'Lütuf değil hakkımızı istiyoruz'

Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehirli çiftçiler, tarım fuarında mısır fiyatlarını düdüklerle protesto etti. Basın açıklaması yapan çiftçiler, "Bıçak kemiğe dayandı. Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz. 80 milyonu doyuran çiftçilerin ekmeğiyle oynamayın" dedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı Eskişehir Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezinde açıldı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen fuara Eskişehir ve çevre illerden çiftçiler ile üreticiler katıldı. Açılış töreninin ardından Eskişehirli çiftçiler, girdi maliyetlerindeki artışa rağmen mısır alım fiyatının bu yıl sadece yüzde 5 artırılmasını protesto etti. Düdüklerle eylem yapan çiftçiler, “Ürettik aç kaldık, ekmek pahalı, buğday ucuz", "Ellere var, bize yok mu?", "Çiftçiyi de ithal edin” yazılı dövizler taşıdı.

POLİS PROTESTOYU ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri salonu terk ederken polis, çiftçileri engellemeye çalıştı. Bir emniyet yetkilisi "Bu basın açıklamasının yapılmasına müsaade edemem” diyerek çiftçilerden dışarı çıkmalarını istedi. Çiftçiler ise "Burası çiftçilerin yeri” diyerek emniyet yetkilisine tepki gösterdi.

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu ile polis arasında da gerginlikyaşandı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer gerginliğe müdahale etti. Bu sırada çiftçiler, “Çiftçiye uzanan eller kırılsın” sloganları attı.

whatsapp-image-2023-09-06-at-14-45-37.jpeg

'EKONOMİK KRİZİN FATURASI EMEKÇİLERİN SIRTINDA'

Basın açıklamasını okuyan çiftçi Burak Kuşan, "Geçimini topraktan temin eden başta bizler olmak üzere, toplumun önemli bir kesiminin içine sürüklendiği ekonomik çıkmazın faturası emeğiyle geçinen kesimlerin sırtına sarılmak istenmektedir. TMO’nun geçtiğimiz yıllarda ucuz ekmek ürettirmek bahanesiyle sanayici özelinde uyguladığı sübvansiyonun hazineye maliyeti milyarları aşmaktadır. Bugün çiftçiden esirgenen kaynaklar, konu sanayici olduğunda rahatlıkla kullanılmaktadır. Plansız, sorumsuz, vicdansız ithalat politikaları ve tarımsal girdi fiyatlarının aşırı yükselişi yerli üreticinin yaşadığı dar boğazın sebeplerinden biridir. Dünyada tarımsal emtia fiyatları gerilerken, bir de üzerine vergisiz ve kotasız uygulanan ithalat politikaları ve yüksek enflasyon yerli üreticiyi çaresiz bırakmıştır" dedi.

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'

Buğday ve mısır ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığına dikkat çeken Kuşan, mısır fiyatların sadece yüzde 5 artırılmasını eleştirerek şöyle dedi:

"TMO, 2022 yılı mısır müdahale fiyatını kiloda 5.70 TL olarak açıklamıştı. 2023 yılı için bir önceki yılın fiyatına oranla yalnızca yüzde 5.3 artışla 6 TL açıkladı. Bu oran hem tarımsal girdi enflasyonu hem de TÜİK’in açıkladığı gıda enflasyonu rakamlarının çok çok altındadır. 12 aylık tarımsal girdi enflasyonu yüzde 76.36 iken, mısır üreticisine reva görülen yüzde 5,3’lük zam kararı bir hezeyandır. TÜİK verilerine göre yalnızca 2023 ağustos ayında bile margarin yüzde 23.5, ekmek yüzde 18.5tereyağı yüzde 15.8, yumurta yüzde 15, peynir yüzde 12.5, şeker yüzde 8.9, şebeke suyu yüzde 7.4 , un yüzde 7.3, çay yüzde 7 zamlandı. Buna karşılık bir yılın sonunda mısır fiyatına yapılan yüzde 5.3’lik komik zam, insan aklıyla alay etmektir.

Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, çiftçi dayanma direncini kaybetti. Telafisi olmayan, uzun yıllar çiftçiyi mağdur edecek bu yanlıştan acele dönün. Bizler ürettiğimiz için cezalandırılmak istemiyoruz. Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz. Bu ortak çağrımızdır. 80 milyonu doyuran çiftçilerin ekmeğiyle oynamayın."

whatsapp-image-2023-09-06-at-14-45-38.jpeg

'ÇİFTÇİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ DURUMDA'

Çiftçilere destek veren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de "Birincisi ağırlıklı olarak girdi maliyetlerindeki yükseklik onları etkiliyor. İkincisi ve asıl olan da girdi maliyetleri yükseliyor ama ürünlerini satarken alım fiyatları çok düşüyor. Özellikle mısırda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor çiftçi. O yüzden de çiftçi ne yapacağını şaşırmış durumda” diye konuştu.

Öne Çıkanlar