Mahkemeden 'Hürriyet’te yetkili sendika TGS' kararı

Mahkemeden 'Hürriyet’te yetkili sendika TGS' kararı
Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın yeterli çoğunluğu sağlamasına rağmen yetkisinin verilmemesiyle ilgili davada mahkeme karar verdi.

Artı Gerçek - Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) Hürriyet gazetesinde toplu pazarlığa başlamak için yeterli çoğunluğa sahip olduğu mahkeme kararı ile tescillendi.

TGS'nin yeterli çoğunluğu sağlamasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkisinin verilmemesi üzerine açılan dava İstanbul 24. İş Mahkemesi’nde karara bağlandı. TGS tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

45 GAZETECİ İŞTEN ÇIKARILMIŞTI

Hürriyet çalışanları 2019 yılında yaptıkları başarılı bir örgütlenme ile TGS’nin işyerinde çoğunluğa ulaşmasını sağladı. Çoğunluğa ulaşmamızın ardından Sendika olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunduk. Bunun üzerine işveren 45 meslektaşımızı geriye dönük olarak işten çıkarttı ve yine işyerinde geriye dönük hayali işe alımlar yaptı. Üstelik Bakanlık da Sendikamızın yeterli çoğunluğu sağlamadığı yönünde tespitte bulunarak yetkimizi vermedi.

Üç yıl önce yaptığımız açıklamada şöyle demiştik: “Türkiye Gazeteciler Sendikası Hürriyet gazetesinde örgütlenmiş ancak yetkisi Bakanlık tarafından gasp edilmiştir. Yetkimizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına karşı açtığımız dava nihayet sonuçlanarak Sendikamızın yeterli çoğunluğu sağladığı tespit edildi. Sendika olarak 2019 yılında işyerinde sağladığımız çoğunluğu bu yılın sonunda bir kez de mahkeme kararı ile tescil ettik.

Geride bıraktığımız üç yıllık mahkeme sürecinde; Hürriyet işvereninin hayali kadrolaşma yaptığı, holding bünyesindeki başka şirketlerde çalışanları aynı zamanda Hürriyet gazetesi ve matbaasında çalışıyor gösterdiği, sendikalaşmayı engellemek için bu yola başvurduğu mahkeme tarafından tespit edilerek iddiamız doğrulandı. Tıpkı 45 üyemizin sendikalı oldukları için işten atıldıklarının doğrulandığı gibi.

'ÇALIŞMA BAKANLIĞI DA SÜRECE ORTAK OLMUŞTU'

Hürriyet işvereni Demirören, Hürriyet gazetesinde örgütlenen Sendikamızın toplu iş sözleşmesi imzalamasını engellemek için üyelerimizi işten atmış ve hayali kadrolaşmaya gitmişken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu sendika düşmanlığını ifşa edememiş aksine ne yazık ki bu sürece ortak olmuştu.

İstanbul İş Mahkemesinin verdiği bu karar, sendikamızın haklılığı ortaya koymuştur.

Artık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapması gereken, üç yıl önce gasp edilen yetki belgemizi bir an önce Sendikamıza göndermek ve toplu iş sözleşmesi sürecinin önünü açmaktır.

TOPLU SÖZLEŞME MASASINA ÇAĞRI

Hürriyet işvereninin yapması gereken ise bir an önce Sendikamız ile toplu iş sözleşmesi masasına oturması ve üyelerimizin taleplerine karşılık vermesidir.

Bu karar, meslektaşlarımızın güvencesizliğe, düşük ücrete, baskılara teslim olmadan çalışabileceğini gösteren bir karardır. Bu karar, Türkiye medyasında sendikasız çalışmanın artık son bulabileceğini gösteren bir karardır.

Gazeteciler Sendika’yla güçlü! (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar