Mega Polietilen işçileri direnişte: 'Üç sanatçı, işçi düşmanlığına karşı konser teklifini reddetti'

Mega Polietilen işçileri direnişte: 'Üç sanatçı, işçi düşmanlığına karşı konser teklifini reddetti'
23 gündür direnişte olan Mega Polietilen işçilerinin, fabrika sponsorluğundaki konsere katılan sanatçılara yaptıkları çağrı karşılık buldu. Hozan Beşir, Haluk Tolga İlhan ve Aynur Polat Mega Polietilen'in düzenlediği konsere katılmama kararı aldı.

Artı Gerçek - Adıyaman'ın Besni ilçesinde 23 gündür direnişlerini sürdüren Mega Polietilen işçilerinin, fabrika sponsorluğunda gerçekleştirilecek konsere katılan sanatçılara yaptıkları çağrı karşılık buldu.

BİRTEK SEN, Hozan Beşir, Haluk Tolga İlhan ve Aynur Polat'ın Mega Polietilen patronunun bu işçi düşmanlığına ortak olmak istemedikleri için konsere gelmeyi reddettiğini açıkladı. Açıklamada üç sanatçının işçiden ve emekten yana durdukları belirtildi.

'KİMLER İŞÇİ DÜŞMANI PATRONUN YANINDA HEP BERABER GÖRECEĞİZ'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan BİRTEK SEN, şu ifadeleri kullandı:

"Bir tarafta, işçilerin ücret alacaklarını ve tazminatlarını ödemeyen, taşla, çadır yakmayla işçilere saldıran Megap patronunun işçilerden çaldığı parayla düzenlediği konser; Diğer tarafa, hakları için direnen Megap işçilerinin 1 Mayıs kutlaması.Kimler hak arayan işçilerin ve emeğin yanında, kimler işçi düşmanı patronun yanında, hep birlikte göreceğiz."

ekran-goruntusu-2024-04-30-164822.png

KATILMAMA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Direniş sürerken BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sanatçılara şu çağrıyı yapmıştı:

"Patronun bu işçi ve sendika düşmanlığını ve işlediği suçların üzerini örtmek için yaptığı bu konsere hem de 1 Mayıs gibi değeleri de alet ederek, kirleterek yaptığı bu konsere katılarak patronun suçlarına, işçi düşmanlığına ortak olmama çağrısı yapıyoruz."

NE OLMUŞTU ?

Adıyaman'ın Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen fabrikasındaki 300 işçi, iki aylık maaşlarının ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 8 Nisan'da iş bıraktı Direnişin ardından işçilerin içerde kalan iki aylık ücretleri hesaplarına yatırıldı ancak 100'e yakın işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşçiler, diğer talepleri kabul edilmediği için direnişlerini sürdürdü. İşverenin yakınları olduğu belirtilen kişiler, direniş çadırına saldırarak bir işçiyi elinden yaraladı.

İŞÇİLERDEN ÜÇ TALEP

19 gündür direnişte olan Mega Polietilen işçilerinin talepleri şöyle:

- Aylıkların elden verilen kısmı da hesaplara yatacak ve bundan sonra elden para verilmeyecek.

- İşten atılan işçiler işe geri alınacak ve işten ayrılmak isteyen işçilerin haklarının tamamı verilecek.
- Bu talepler yazılı bir protokolle güvence altına alınacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar