Okan Konuralp’ten Sputnik’te grev yapan gazetecilere destek ziyareti

Okan Konuralp’ten Sputnik’te grev yapan gazetecilere destek ziyareti
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Okan Konuralp, 19 gündür grev yapan Sputnik Türkiye'nin işten atılan emekçilerine destek ziyaretinde bulundu: "‘Sen nasıl sendikalı olursun? Nasıl greve çıkarsın’ denilerek aynı zamanda bir cezalandırılma yoluna gidilmiştir. Bu bir anayasal suç."

Artı Gerçek - CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, uluslararası haber ajansı Sputnik Türkiye’de süren grevin 19. gününde Ankara Bürosu önünde grev yapan gazetecilere destek ziyaretinde bulundu.

Konuralp, “Burada sadece bir grev yok aynı zamanda sendikalı olduğu gerekçesiyle ve ardından da greve çıktıkları gerekçesiyle işten atılan gazeteci arkadaşlarımızın onurlu duruşları da var. Haliyle ‘Sen nasıl sendikalı olursun? Nasıl greve çıkarsın’ denilerek aynı zamanda bir cezalandırılma yoluna gidilmiştir. Bu da bir anayasal suçtur. Yabancı bir medya kuruluşunun Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde anayasal bir suç işleme cüretinde bulunmaması gerekir. Siyasi iradenin de bu cürete karşı durması gerekir” dedi.

TGS, Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almıştı. Kararın ilanından sonra Sputnik Türkiye, TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkarmıştı. Grev, 19’uncu gününde devam ediyor.

CHP Ankara Milletvekili ve eski Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Okan Konuralp, grevdeki gazetecileri ziyaret etti.

'BİR GAZETECİ OLARAK KENDİLERİYLE BU DAYANIŞMA DUYGULARIMI GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIM'

Konuralp, gazetecilerle sohbet ettikten sonra, şu açıklamayı yaptı:

"Sevgili meslektaşlarımın bugün 19’uncu gününe ulaşmış olan Sputnik grevine dayanışmamı göstermek için geldim. Bu grev son derece değerlidir. Türkiye gazetecilik, basın, medya tarihi açısından göreceksiniz önemli bir grev olarak tarihe geçecektir ve istenilen sonuca ulaşacaktır. Çünkü gazetecilik mesleği hayatın ve yaşamın hiçbir alanında teslim olmamak üzerinden kendini var eden bir meslektir. Halk haber alma hakkını bu sevgili meslektaşlarımız aracılığıyla kullanırlar. Ben de bir gazeteci olarak kendileriyle bu dayanışma duygularımı göstermek için buraya geldim.

'MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SENDİKALAR LEHİNE BİR POZİSYON ALMALIDIR DEVLET VE SİYASİ İRADE'

Hangi basın kuruluşu olursa olsun gazetecilerin o basın kuruluşlarının gazetecilerin o basın kuruluşlarının çatısı altında sendikalı olarak çalışmaları bir zorunluluk haline getirilmelidir. Bunun üzerinde bir tartışma yürütülmemelidir. Tüm gazete çalışanları sendikalı olmalıdır. Sendikal mücadelenin önündeki tüm engellerinde kaldırılması adına meslek örgütleri ve sendikalar lehine bir pozisyon almalıdır devlet ve siyasi irade.

'SİYASİ İRADENİN DE BU CÜRETE KARŞI DURMASI GEREKİR'

Burada sadece bir grev yok aynı zamanda sendikalı oldukları gerekçesiyle ve ardından da greve çıktıkları gerekçesiyle işten atılan gazeteci arkadaşlarımızın onurlu duruşları da var. Haliyle ‘Sen nasıl sendikalı olursun? Nasıl greve çıkarsın’ denilerek aynı zamanda bir cezalandırılma yoluna gidilmiştir. Bu da bir anayasal suçtur. Yabancı bir medya kuruluşunun Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde anayasal bir suç işleme cüretinde bulunmaması gerekir. Siyasi iradenin de bu cürete karşı durması gerekir. Umut ederim ki en kısa sürede bu sendikal mücadelenin bir sonucu olarak bu grev suhuletle sonuçlanır ve arkadaşlarımız da geri döner, haberlerini yapmaya devam eder.” (ANKA)

Öne Çıkanlar