Özak Tekstil işçileri Meclis'e gidiyor: Sendika toplantısında 'direnişe devam' kararı çıktı

Özak Tekstil işçileri Meclis'e gidiyor: Sendika toplantısında 'direnişe devam' kararı çıktı
Özak Tekstil işçilerinin, baskı ve mobbinge karşı başlattığı direnişin 44'üncü gününde, BİRTEK SEN yetkilileriyle yaptığı toplantıdan direnişe devam etme kararı çıktı. İşçiler, siyasiler ve Çalışma Genel Müdürlüğü ile görüşmek için Ankara'ya gidiyor.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Özak Tekstil işçilerinin 27 Kasım'da başlattığı direniş sürüyor. BİRTEK SEN yetkilileri ile işçilerin bugün yaptığı toplantıda direnişe devam etme kararı çıktı. Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK SEN Bölge Temsilcisi Çayan Dursun, "Direnişin geleceği ile ilgili işçilerle bugün yaptığımız toplantıda tüm işçilerin ortak kararıyla direnişe devam kararı alındı. İşçiler Organize Sanayi Bölgesi'nin girişinde yine aynı saatlerde direnişlerini sürdürecekler. Bizler de kalan işçilerle beraber burada direnişi sürdüreceğiz" dedi.

İŞÇİLER ANKARA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

Bugün yapılan toplantının ardından dört işçi ve sendika yetkilerinin Meclis'e gitmek üzere Ankara'ya doğru yola çıktığını belirten Dursun, "İşçiler, siyasi partilerin grupları ile görüşmek için talepte bulundu. Siyasi partilerin yanı sıra Çalışma Genel Müdürlüğü ile görüşecekler. Çalışma Bakanı ile görüşmek için randevu talebinde bulundular. Bunun için şartları zorlayacaklar. İşçiler haklı taleplerini orada da dile getirecekler" diye konuştu.

1.jpeg

'İŞE İADE DAVASINDA ARABULUCULAR TAYİN EDİLDİ'

İşçilerin daha önce işe iade davası açtıklarını hatırlatan Dursun, "İşe iade ile ilgili iş mahkemesine arabuluculuk görüşmelerine başvurmuştuk. O görüşmelerle ilgili arabulucular tayin edildi. Arabulucular çağırılacak. Bu görüşlerin sonucuna göre bakacağız. İşveren işe iadeyi kabul etmezse davalar açılacak ve direniş de devam edecek" dedi.

‘PATRONUN TAZMİNAT TEKLİFİ ÖNEMLİ BİR KAZANIM'

İşçilerin 44 günlük sürede önemli bir kazanım elde ettiklerini dile getiren Dursun, "Bu fabrika tarihinde tek bir işçiye dahi tazminat vermemiş. İlk başlarda işçiyi tazminatsız kovan fabrika patronu, direnişteki işçilere teklif ettiği 30-40 bin liradan şu an 170-180 binlere çıktı. Böyle bir fabrikaya karşı bu bile çok önemli bir kazanım. Bu kazanımın göz ardı edilmemesi gerekiyor" diye konuştu.

2.jpeg

MECLİS'TE KONUŞACAKLAR

Özak Tekstil işçileri, direnişleri boyunca yaşadıkları hak gasplarını dile getirmek için 10 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da TBMM Basın Toplantısı odasında Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca ile birlikte açıklama yapacaklar.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İŞÇİLERE DESTEK MESAJI

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam(8 Ocak) BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen'i telefonla arayarak direnişteki işçilere destek verdi. BİRTEK SEN’in X hesabından yapılan açıklamada "Eski CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sendikamızın Genel Başkanı Mehmet Türkmen’i arayarak Özak Tekstil direnişi ile ilgili uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Direnişteki işçilerin talepleri ve yaşadıkları ile ilgili bilgi alan Kılıçdaroğlu, direnişi başından beri takip ettiğini, işçilerin bu haklı direnişinin yanında olduğunu ve takipçisi olacağı sözünü verdi. Özak işçileri adına Sayın Kılıçdaroğlu’na duyarlılığı için teşekkür ederiz" denildi.

Öne Çıkanlar