PTT'de baskı, mobbing ve sürgünler devam ediyor: Adana'da 36 posta dağıtıcısına uyarı ve kınama cezası

Adana’da 36 posta dağıtıcısına uyarma ve kınama cezaları verildi. Yönetimi eleştiren çalışanlar sürgünle cezalandırılıyor. Haber Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, yaşananları Artı Gerçek'e anlattı.

ADANA - PTT Adana Başmüdürlüğü’ne bağlı işyerlerinde baskı, mobbing ve sürgünler devam ediyor. Yöneticiler iktidara yakın sendikalardan oluşturulurken dağıtıcılara günde 90-100 gönderi dağıtmaları için baskı yapılıyor. Bu sayıya ulaşamayan dağıtıcılara cezalar veriliyor. Yönetimi eleştiren çalışanlar ise sürgünle cezalandırılıyor.

'GÜNDE 90-100 GÖNDERİ DAĞITMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Artı Gerçek'e konuşan Haber Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, "Geçen hafta içerisinde 36 posta dağıtıcısına uyarma ve kınama cezaları verildi. Taşeron firma elemanları var aralarında, Birlik Haber Sen, Türk Haber Sen, KESK Haber Sen üyeleri de kınama aldı. Burada dağıtıcılara, dağıtımla ilgili baskı var, gönderi sayısı ile ilgili. Resmiyet dışında dayatmalar var. Bir dağıtıcı en fazla günde 50-60 tane dağıtabilir ama PTT yönetimi en az 90-100 gönderiyi dağıtacaksınız diyor. Bunu dağıtmak mümkün değil. Kaldı ki posta kanununda bunun karşılığı yok. PTT personel alımı yapmadığı için sayı dayatması yapıyor. Arkadaşlarımıza bu dağıtımı yapamadığı için uyarma ve kınama cezası veriliyor" dedi.

'ÇALIŞANLAR BASKI ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR'

Çalışanların baskı altına alınmaya çalışıldığını dile getiren Aydoğan, "Posta dağıtıcılarının uzun süre aynı cihette (yön) çalıştırılmaması gerekiyor. Çünkü idareciler ve başdağıtıcılar bu durumu malum sendikaların lehine kullanarak, çalışanları baskı altına almaktadırlari. 'Senin cihetini değiştiririm, seni başka bir gruba veririm' tarzı durumlar söz konusu. Bu hem çalışma barışını bozmakta hem de sendikal ayrımcılığa neden olmaktadır. PTT Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz: Adana'da sorunların kaynağı Adana PTT Başmüdürlüğü, idareciler ve kontrolörler ve başdağıtıcıların keyfi ve saygın olmayan yaklaşımlarıdır" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-04-26-saat-12-46-16-f41f095c.jpg Haber Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan

YÖNETİMİ ELEŞTİRENE SÜRGÜN

PTT yöneticilerinin sendikal mücadeleyi engellemek için kendilerine ve üyelerine sürgün cezaları verildiğini belirten Aydoğan şunları söyledi:

“PTT’yi daha iyi nasıl olur şeklinde ve iktidara yönelik eleştirilerim nedeniyle 2023 yılının eylül ayında Erzurum Şenkaya ilçesine sürgün edildim. Bizim PTT'ye eleştirilerimize kurum tarafından değer atfedilmesi gerekirken PTT AŞ. yönetimi bizi cezalandırma yolunu seçiyor. Benden sonra iki arkadaşımız daha sürgün edildi. Yüreğir Posta Dağıtım Müdürlüğü’nde çalışan postacı arkadaşımız Aytaç Candan 2023 yılının aralık ayında Nevşehir iline, Seyhan Posta Dağıtım da çalışan üyemiz Metin Soybura ise 2024 yılının şubat ayında Hatay Dağıtım Müdürlüğüne sürgün edildi. Hatay'a sürgün edilen arkadaşımız emekli olmak zorunda kaldı. Çünkü üç çocuğu vardı. Biri üniversite, ikisi de lisede okuyor. Diğer arkadaşımız evini oraya götürmek zorunda kaldı. Eşi de posta dağıtıcısı."

'YANDAŞ SENDİKA YÖNETİM KADROLARINA GETİRİLİYOR'

"İktidara yakın sendikaların yöneticilerinin PTT’de yönetim kadrolarına getirildiğine dikkat çeken Aydoğan, "Sorunun kaynağı emekçiler değil. Çalışmaları ortak akıl ile istişare ile yapmıyorlar; müzakere ve diyalog ile yapmıyorlar. Malum sendikalarla hareket ediyorlar. Malul sendikaların PTT'ye dair bir tane eleştirisi yok. Çünkü bugün bu iki sendikanın yöneticileri ya da şube yöneticileri biri başmüdür oluyor bir ilde, biri başmüdür yardımcısı oluyor biri başka bir yere müdür vekili oluyor. Bugün Adana'da Ulaşım ve Destekleme Müdür vekaletine bakan Birlik Haber Sen Şube Başkanı. Birçok böyle ihtisas bölümlerinde o sendikaların yöneticileri çalışmakta. Bu bir kere ahlaki değil. Hakkıyla olsa yine kabul ederiz. Sınav açılsa tamam diyeceğiz. Böyle bir şey de yok. Keyfi bir şekilde kurum bu noktaya geldi" diye konuştu.

'MÜFETTİŞ TALEP ETTİK GELMEDİ'

Adana için müfettiş talep etikleri ancak gönderilmediğini belirten Aydoğan, "İdareciler arasında üç sene de bir il içi rotasyon yapılmalıdır. Merkezlerde fazla veznedarlar keyfi şekilde idame ettirilmemelidir. Geçici görevlendirme sırayla ve kısa süreliğine yapılmalıdır. Biz defaatle Adana için müfettiş talep ettik, raporlar hazırladık fakat hâlâ şeffaf bir şekilde, objektif bir şekilde soruşturmak için gelen müfettiş yok" dedi.

Öne Çıkanlar