Sosyal-İş ile Eğitim Sen arasında anlaşma sağlanamadı

Sosyal-İş ile Eğitim Sen arasında anlaşma sağlanamadı
DİSK’e bağlı Sosyal-İş ile Eğitim-Sen arasında gerçekleştirilen TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Artı Gerçek - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Sosyal Sigortalar, Eğitim, Büro, Ticaret, Kooperatif ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Sosyal-İş) ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) arasında devam eden 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Ocak ayında başlayan görüşmelerde, genel ve idari hükümleri içeren birçok maddede anlaşmaya varılırken, günlük / haftalık çalışma saati, hafta tatili, kıdem ve ücret zammı ile sosyal ödemelerde mutabakat sağlanamadı.

Sosyal-İş tarafından yapılan açıklamada, taraflar arası görüşmede ilerleme sağlanamadığı ve uyuşmazlık tutanağı tutulduğu belirtilerek, “ Eğitim-Sen yönetiminin talebiyle son olarak 19 Nisan 2024 tarihinde bir kez daha görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede Eğitim Sen yönetimi, sendikamızın önerilerine olumsuz yaklaşmış ve uyuşmazlık maddelerine ilişkin yeni bir teklifleri olmadığını belirtmiştir. İktidarın enflasyonist politikaları karşısında her geçen yoksullaşan emekçilerin, insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları için mücadele etmesi en başta Eğitim Sen’ in kuruluş amaçları arasındadır. Kamu emekçileri içinde önemli bir mücadele geleneği olan, toplumsal mücadele zemininde pek çok kez yan yana geldiğimiz Eğitim Sen yönetiminin kendi çalışanlarının talepleri karşısındaki tutumunu bu açıdan yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar