TGC: 'Basını süpürün' emrini verenlerin cezalandırılmalarını talep ediyoruz

TGC: 'Basını süpürün' emrini verenlerin cezalandırılmalarını talep ediyoruz
İstanbul'da polisin 1 Mayıs kortejini takip eden gazetecilere yönelik "Basını süpürün" emrine tepki büyüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, "Bu anlayışı kınıyor, cezalandırılmalarını talep ediyoruz" açıklaması yaptı.

Artı Gerçek - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Saraçhane'de toplanan 1 Mayıs kortejini takip eden gazetecilere yönelik polis tarafından verilen ve canlı yayında duyulan "Basını süpürün" emrine tepki gösterdi. Açıklamada, "Gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emrini veren, biber gazı sıkan kişileri ve bu anlayışı kınıyor, cezalandırılmalarını talep ediyoruz" denildi.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında, "Türkiye'de basının demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlayamayan kişi ve kurumlar, yurttaşların haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti tetikliyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de bunun yeni bir örneğini yaşadık" denilerek şöyle devam edildi:

"Polisin Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’ta toplanan kitleyi takip eden gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emri verdiği, Saraçhane’deki kitleyi takip eden gazetecilere de biber gazı sıktığı ajansların ve televizyonların canlı yayınlarına yansıdı.

Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. Gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emrini veren, biber gazı sıkan kişileri ve bu anlayışı kınıyor, cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar