Emekçiler 1 Mayıs'ta alanlardaydı: 'Sefalet ve kölelik düzenini kabul etmiyoruz'

Emekçiler 1 Mayıs'ta alanlardaydı: 'Sefalet ve kölelik düzenini kabul etmiyoruz'
Emekçiler, 1 Mayıs'ta Türkiye genelinde alanlardaydı. İşçilerin ve sendikaların gündeminde ekonomik kriz, her gün art arda gelen zamlar ve yoksulluk vardı.

Artı Gerçek - Bu yıl da 1 Mayıs'ı İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyenler sert polis müdahalesiyle karşılaştı. Pek çok kişinin gözaltına alındığı İstanbul'da emekçiler polis engeliyle karşılaşsa da Türkiye'nin diğer kentlerinde meydandaydılar. Gündemleri ekonomik kriz, çalışma koşulları ve işçi haklarıydı.

ANTEP: 'ARTIK YETER DİYORUZ'

Antep'te İstasyon Meydanı'nda yapılan kutlamalara DİSK, KESK, TMMOB, DEM Parti, CHP ve EMEP Antep il Örgütleri, İnsan Hakları Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği, BİRTEK SEN, Kürdistan Komünist Partisi, TİP, TKP ve çok sayıda işçi katıldı. Kutlamalarda konuşan Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) Genel Sekreteri Mikail Kılıçalp, "Biz Başpınar işçileriyiz. İhracat rekorları kıran bu şehrin bütün zenginliklerini üreten, taşında toprağında emeği, alınteri ve kanı olan ama o zenginlikten payına sadece sefalet düşen işçileriz Biz Başpınar işçileriyiz. Bu şehrin lüks merkezlerinde, mekânlarında göremezsiniz bizi. Ama artık yeter diyoruz. 1 Mayıs marşımızda söylendiği gibi, 'bu böyle gitmez' diyoruz. Yepyeni bir hayat istiyoruz. Bu sefalet ve kölelik düzenini kabul etmiyoruz" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-16-11-17-5a85d5a2.jpg
Antep'te 1 Mayıs kutlamaları

ESKİŞEHİR: 'HEM SANDIKLARDA HEM MEYDANLARDA YENİLİRSİNİZ'

Eskişehir'de DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası, Türk İş üyeleri Haller Gençlik Merkezi önünde toplanarak iki koldan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüdü. Binlerce kişi, 'Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek' sloganları attı. İşçiler adına konuşan DİSK üyesi Tülin Nalbant, "Her gün yeni zamlarla uyanıyoruz. Milyonlarca işçi, emekçi ve emekli 'geçinemiyoruz' diyoruz. Sesimizi duyan yok. Yetkililer, sorumlular üç maymunu oynuyor. Yerel seçimler gösterdi ki eğer siz işçilerin ve emekçilerin taleplerini görmezden gelirseniz, emekçileri açlığa ve sefalete mahkûm ederseniz hem sandıklarda hem de meydanlarda yenilirsiniz” dedi. Türk İş üyesi Ali Yücel de "Kapitalist sistemin dişlileri çocuklarımızı öğütlüyor. Kamu kaynaklarının sermayedarlara aktarılmasına hizmet eden MESEM projesi çocuklarımızın hem emeğini sömürüyor hem çocuk işçiliğini yaygınlaştırıyor hem de çocuklar iş cinayetlerinde hayatlarını kaybediyor. MESEM’lerde ihmaller ve denetimsizlik kol geziyor. Bu düzene son verilmeli. MESEM Projesi iptal edilmelidir" diye konuştu. Konuşmaların ardından Mustafa Özarslan sahne aldı.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-16-11-55-de98e9c1.jpg
Eskişehir'de 1 Mayıs kutlamaları

AMASYA: 'TEK DERDİMİZ EKMEK'

Amasya'da Künç Köprü’de toplanan sendikalar, odalar, siyasi partiler, STK'lar ve işçiler Atatürk Anıt Meydanına kadar yürüdü. Yol İş Sendikası üyeleri,'tek derdimiz ekmek, taşeron demek ölmek' yazılı pankart ve kefen giyerek yürüyüşe katıldı. CHP'li Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Taşova Belediye Başkanı Ömer Özalp da kutlamalara katılarak destek verdi. Konuşmaların ardından 1 Mayıs kutlamaları sanatçıların sahne almasıyla son buldu.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-16-12-35-6a66d8be.jpg
Amasya

HOPA'DA 1 GÖZALTI

Artvin'in Hopa ilçesindeki 1 Mayıs kutlamaları sırasında polis arama noktasında Halkevleri üyelerine müdahale etti. Halkevleri üyesi Ardacan Ustabaş gözaltına alındı.

'YOKSULLUĞA VE HUKUKSUZLUĞA DUR DİYORUZ'

Bursa'da DİSK, KESK, TMMOB ve Bursa Tabip Odası, siyasi partiler ve dernekler eski Atatürk Stadyum önünde toplanarak kent meydanına yürüdü.Emekçiler davul zurna eşliğinde halaylar çekti. İşçiler adına konuşan Birleşik Metal İş üyesi Duygu Akyıldız, "Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizler, bu ülkenin emekçileri, emeklileri, gençleri, kadınları olarak hesap soruyoruz, değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyuyoruz. Siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına 'dur' diyoruz. Ekmeğimizin her gün ama her gün küçüldüğü, gelirde, vergide ve ülkede adaletsizliklerin arttığı, hak ve özgürlüklerimizin alabildiğine kısıtlandığı bu süreçte, hükümetin yoksullaştırıcı ekonomik programına, seçimden sonra uygulayacağını ilan ettiği acımasız kemer sıkma politikalarına, tüm haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı itirazlarımızı 1 Mayıs meydanlarına taşıdık" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-17-06-43-178c1998.jpg
Bursa Barosu da 1 Mayıs'ta alandaydı

'ŞİMDİ MÜCADELE ZAMANI'

Elazığ'da KESK tarafından düzenlenen kutlamalara DEM Parti, CHP, EMEP ve Sol Parti katıldı. Hozat Garajı'nda toplanan yüzlerce emekçi Perşembe Pazarı'na yürüdü. SES Şube Başkanı Derya Coşkun, "Bu meydanı, mücadele ve dayanışma sloganlarıyla inleten herkese selam olsun. Doğanın rant ve talanla sermayeye teslim edilmesine karşı biz varız. Güvencesiz, geleceksiz bir yaşama mahkum edilmek istenen bizlerin söyleyecek sözü, büyütecek umudu var. İş cinayetleri katliam boyutunu aştı. Katliamlara, 'kader' ve 'fıtrat' deyip geçen siyasi sorumlular size söyleyecek sözümüz var. Çalışanlar açlık sınırının bile altında asgari ücrete mahkûm ediliyor. Emeklilere yaşamayın dercesine bir ücret reva görülüyor. Vergi yükü işçinin, emekçinin, emeklinin sırtında. Emperyalizme karşı barışı, faşizme karşı halkların kardeşliğini savunmak, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz. Şimdi mücadele zamanı, şimdi dayanışma zamanı" diye konuştu. Kutlamalar müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-17-05-13-689dabee.jpg
Elazığ

MERSİN: DEM PARTİLİ EŞBAŞKANLARA ENGELLEME

Millet Bahçesi yanında toplanan işçi ve memur sendikaları, siyasi partiler ile meslek odaları Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, DEM Parti Mersin Milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan da katıldı.

eaa6e857-ad1b-43d3-96b5-36986022bf80.jpg

Cumhuriyet Alanı'nda kurulan platforma DEM Partili Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Arslan ve Sarıyıldız'ın girişinin polis tarafından engellenmesi tartışmalara neden oldu. Eşbaşkanlar bir süre polisle tartıştıktan sonra platformun olduğu alana girdi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına Yol-İş Başkanı Irfan Gültekin konuşma yaptı. Gültekin, emekçilerin zam yağmuru ve hayat pahalılığı karşısında ezildiğine vurgu yaptı. Kadın Platformu adına Ceren İnan, LGBTI+'lar adına Yağmur Arıcan birer konuşma yaptı.

a57a8f46-0ec7-4358-b281-9752f7d6d7a2.jpg
Mersin

Kutlamalar İlkay Akkaya konseri ile sona erdi.

ADANA: TECRİT KARŞITI MESAJA POLİS ENGELİ

Sendikalar ve siyasi partiler Kasım Gülek Köprüsü'nde toplanarak Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü. Alana, 'tecrit insanlık suçudur' ve 'özel savaşa karşı görkemli direniş' yazılı önlüklerle girmek isteyen DEM Partili gençler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, önlüklere izin vermedi.

Tertip komitesiyle polis arasındaki görüşmelerin ardından kutlamalar iki saat gecikmeli başladı. KESK MYK üyesi Erdal Karakuş, kutlamaların gecikmeli başlaması nedeniyle polislere tepki gösterdi.

Karakuş, her krizin faturasının emekçilere kesildiğini kesildiğini belirterek, "Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyona dayandı. Çalışma çağında olan her dört kişiden biri işsiz. Her üç kadından biri işsiz. Her üç çalışandan biri kayıt dışı çalıştırılıyor" dedi.

a406b051-8900-47e1-80a3-17ffbfc86a02.jpg

Genel İş 1 Nolu Şube Başkanı Ersoy Kalik de "Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizler, bu ülkenin emekçileri, emeklileri, gençleri, kadınları olarak hesap soruyoruz. Değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyuyoruz. Siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına 'dur'diyoruz. Emek ve demokrasi mücadelemizin yeni dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatıyoruz" diye konuştu.

46173882-2bc3-4b99-96bd-b328c7cec045.jpg

Kutlamalar, Kardeş Türküler'in konseriyle sona erdi.

719a88ff-7545-4b44-ae40-4c5af00626e8-001.jpg
Adana

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar