Türk-İş Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

Türk-İş Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı
Türk-İş, İstanbul'da ise Kazancı Yokuşu'na karanfil, Taksim Meydanı'na da çelenk bıraktı. Türk-İş, 1 Mayıs'ı merkezi olarak Bursa'da kutluyor.

Artı Gerçek - Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) heyeti İstanbul Taksim'de sembolik olarak yer aldı. Türk-İş heyeti ilk olarak, 1977 katliamının gerçekleştiği Kazancı Yokuşu’na gelerek karanfil bıraktı. Heyet, daha sonra Taksim Meydanı’na çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

'BUGÜNE KADAR HİÇBİR CEVAP ALAMADIK'

Kazancı Yokuşu’ndaki anma programı kapsamında Türk-İş ve TOLEYİS adına açıklama yapan TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemail Bakındı, “1 Mayıs’ımızın işçi sınıfının birlik, beraberlik ve dayanışma gününün bir yenisini daha burada kutlamak için gelmiş bulunuyoruz. Ama ne yazık ki bu kutladığımız yerde 1977 yılında 34 emekçi kardeşimiz katledildi. Her sene gelip onların katillerini ve cinayetlerini sorguluyoruz. Ancak bugüne kadar hiçbir cevap alamadık. Bugün de onların aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz. İşçi sınıfı 1 Mayıs’ları asla unutmayacak” dedi.

'HENÜZ ÖZGÜRCE 1 MAYIS'I KUTLAYAMADIK'

Bakındı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “1 Mayıs, 1886’da Amerika’da 8 saatlik taleple başlayan hareketin çığ gibi büyüdüğü bugün insanca yaşamı aradığımız düzlüğe gelmemize vesile olan bir harekettir. Her sene kutlamaya çalışıyoruz. Henüz istediğimiz gibi özgürce, rahat rahat, kol kola, el ele, düğün gibi kutladığımız 1 Mayıs’ı gerçekleştiremedik. Bu üzüntümüzdür.

EN BÜYÜK SIKINTI VERGİLER

İşçi sınıfının şu andaki en büyük sıkıntısı vergilerdir. Yalnız işçi sınıfının değil dar gelirlerinin hatta ve hatta köylülerimizin, esnafımızın sıkıntı da olduğu günler yaşıyoruz. Parlamentoya baktığımız zaman umut içerisinde değiliz. Parlamento da 380’e yakın işveren temsilcisi bulunuyor. Bir tek işçi temsilcisinin TÜRK-İŞ’den olduğunu göremiyoruz. Talebimiz hakça, adil ve eşit bir düzenin kurulmasıdır. Herkesin gücü nispetinde vergi ödeyebileceği bir düzenin kurulmasıdır. Biz bunu yıllardır haykırıyoruz. Türkiye de 100 kişiden 61 kişi vergisini yerine getiriyor. Çok partili sistemle ayak bastığımız özel sektörün oluşumuna da vesile olan liberal bir sistemle 1950 yılından beri geliyoruz. 74 yıldır bu ülkede kayıt dışılık sürüyor. 74 yıldır kayıt dışıyla yeni birtakım sermayeler oluşmakta. Bu itibarla 74 yıldır hala bekliyor ve haykırıyoruz. Bu işi kim bitirirse adil bir vergi düzenini kim kurarsa ben kendi adıma bir işçi sınıfı lideri olarak söylüyorum; ona da biz sahip çıkacağız. Artık bıçak kemiğe dayandı, çaresiziz.

Dünyanın en kapitalist ülkesinde vergiler çok kazanandan çok, az kazanandan azdır. Bugün ki Türkiye’de birçok ekonomik sıkıntımız var. Siyaset yapmanın hiçbir manası yok. Herkes aklını ortaya koysun, siyasetçiler kucaklaşsın, Türkiye’nin sorunlarını çözsün. Öncelikli talebimiz vergi sorununun çözülmesidir. Hem iktidardan hem muhalefetten bunu istiyoruz. Yapmayan sınıfta kalır. Başka yapabileceğimiz bir şey kalmadı."

'SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDE CİDDİ ENGELLER VAR'

Sendikalaşmanın önünde çok ciddi engeller olduğunu söyleyen Bakındı, “Bu engellerin biri toplu iş sözleşmesi yetkilerinin alınmasında. Sistem bilgisayara dökülmüş olmasına rağmen bir dilekçeyle mahkemeye başvuruyorsunuz. Bu dilekçeyle işçi 2-3 sene yetki alamıyor. Toplu sözleşme yapamıyor. Bir an evvel toplu sözleşme yetkisinin bilgisayarlı sistem içerisinde yeni bir sisteme kavuşturulması lazım. 2028 seçimlerinde eğer taleplerimiz yerine getirilmezse biz de sahalara ineriz, bize bu hakkı vermeyenlerden hesap sorarız. Bunu burada açıkça söylüyorum” uyarısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar