Türk Metal Sendikası'ndan MESS’e siyah çelenk

Türk Metal Sendikası'ndan MESS’e siyah çelenk
Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasındaki toplu iş müzakereleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi, MESS'e siyah çelenk bıraktı.

Ezgi BULUT


BURSA - Türk Metal Sendikası ve MESS arasında 26 Eylül'de başlayan 2023-2025 Grup Toplu İş müzakereleri beş görüşmenin ardından anlaşmazlıkla sonuçlandı. MESS, Türk Metal Sendikası'nın taleplerini kabul etmedi. Bu duruma tepki gösteren Türk Metal Sendikası, MESS Bursa Şubesine siyah çelenk bıraktı.

'MESS BİZE SADAKA VERMEYİ TEKLİF EDİYOR'

Burada bir açıklama yapan Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Selda Tekman, MESS'in önerdiği yüzde 35 ücret artışının, ülkenin ekonomik koşullarını, enflasyonu ve yaşam maliyetini göz ardı ettiğini belirtti. Tekman, "MESS, bize sadece sadaka vermeyi teklif ediyor. Emek ve alın terinin karşılığını talep etmemizi istemiyor. Bizim için boğaz tokluğuna çalışmak kabul edilemez" dedi.

whatsapp-image-2023-12-07-at-15-52-05.jpeg

'KAZANILMIŞ HAKLARI KISITLAMAYA KALKTILAR'

Türk Metal Sendikası'nın uzlaşılabilir bir taslak sunmasına rağmen MESS'in aynı özveriyi göstermediğini dile getiren Tekman, "Biz yeni hakları tartışmak istedik ancak onlar kazanılmış haklarımızı kısıtlamaya çalıştılar. Biz çağdaş çalışma koşullarını savunurken, onlar esnek çalışma saatleri ve benzeri eski yöntemleri dayattılar. Biz emeğimizin karşılığını talep ederken, onlar enflasyon kadar zammın yeterli olduğunu iddia ettiler. Bu noktada, söyleyecek sözün bittiği bir noktada olduk. Anlaşmazlık tutanağını tuttuk ve masadan ayrıldık" diye konuştu.

Öne Çıkanlar