42 yıllık köfteci işin sırrını açıkladı; Pişirdiğiniz köfte sönüyor mu? Köftenin sönmesini önleyen tüyo

42 yıllık köfteci işin sırrını açıkladı; Pişirdiğiniz köfte sönüyor mu? Köftenin sönmesini önleyen tüyo
Köfte pişirirken bilmeniz gereken lezzet tüyosu: Bu teknikle pişirilen köfte asla sönmüyor ve kuru olmuyor

Köfte pişirmek bir sanattır ve lezzetli bir köfte yapabilmek için bazı püf noktaları bilinmelidir. İşte size köfte pişirirken bilmeniz gereken bir lezzet tüyosu: Bu teknikle pişirilen köfte asla sönmüyor ve kuru olmuyor.

Üsküp, En çok köftenin tüketildiği şehir. Üsküp'te adım başı köfteci dükkanları bulunuyor. Üsküp'te 42 yıldır köftecilik yapan Bujar Ramadan yaptığı paylaşımda köfteye lezzet katan sırları tek tek anlattı.

maxresdefault-36-fz2k.jpg

Köftenin lezzetli olması için harca bir kaşık çekilmiş kuyruk yağı eklemelisiniz. Kuyruk yağı sayesinde köfte çok lezzetli olacaktır.
Köftenin lezzetli olması için kıyma
yı kuzu ve dana karışık yapmalısınız.
Kıyma mutlaka iki kez çekilmeli.
Tava seçiminize dikkat edin. Tava çizikse kullanmayın.
En iyi pişirilen köfte, kasap köftedir.

Bu püf noktalarını dikkate alarak hazırlayacağınız köfteler, misafirlerinizi ve sevdiklerinizi mest edecek lezzette olacaktır. Afiyet olsun!

KÖFTE PİŞİRRİKEN BİLMENİZ GEREKEN DİĞER PÜF NOKTALAR

■ Şekil verirken ortası kalın kenarları ince şekil vermemeye dikkat edin. Eşit ölçüde ve en fazla 1 cm kalınlığında köfteler hazırlayın. Kenarları ince olursa çabuk yanar. Kalın köftenin ise içini pişirene kadar dışı fazla pişer ve kurur.

■ Köftenizi tavada pişirecekseniz önce tavayı ısıtın. Sonra yağ ekleyerek 3-4 saniye yağın ısınmasını bekleyin. Yağ yanmadan köfteleri tavaya dizin ve orta ateşe alın. Çok kısa süre sonra ateşi biraz daha azaltabilirsiniz. Ateş yüksek olursa hemen kızarır içi çiğ kalır. Ateş zayıf olursa fazla sulanır. Lezzeti gider. Alt yüzeyi birazcık kızarıp mühürlenince (7-8 saniye kadar) hemen köfteleri çevirin. Çevirmeden pişirirseniz fazla toparlanır, suyunu bırakır, düzgün kızarmaz.

Fırında pişirecekseniz fırını 200-210 derecede iyice ısıtın. Köftelerin üzerine mutlaka zeytinyağı sürün. Fanlı fırında değil alt üst ısıtma ayarında pişirin. Kurumaması için fırına bir kase içinde su koyabilirsiniz.

■ Mangalda pişirirken de kurumaması için düzenli olarak sık sık çevirin.

Kaynak: Haberturk.com, Artigercek.com, Youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar