Beyaz gömlekteki leke nasıl çıkar? Lekeyi hiç uğraştırmadan yok eden yöntem

Beyaz gömlekteki leke nasıl çıkar? Lekeyi hiç uğraştırmadan yok eden yöntem
Beyaz gömlekteki leke nasıl çıkar? Lekeyi hiç uğraştırmadan yok eden yöntem

Beyaz gömlekler kıyafet dolabının vazgeçilmez parçalarından biridir. Ancak beyaz gömleklerin en büyük düşmanı lekelerdir. Özellikle yemek yerken veya dışarıda vakit geçirirken kazara oluşan lekeler, gömleğinizi kullanılamaz hale getirebilir. Neyse ki, beyaz gömlekteki lekeleri çıkarmak için pratik ve etkili yöntemler mevcut.

Beyaz gömlekteki lekeleri çıkarmak için bilmeniz gerekenler!

Leke çıkarıcı uygulamak

Öncelikle lekeyi çıkarmaya başlamadan önce, giysideki lekenin kaynağını bilmek gerekir. Eğer leke, yağlı ise su kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Yağlı lekenin su ile temas etmesi, lekenin kalıcı olmasına yol açabilir. En sık görülen yağ lekeleri rimel, ruj, makine yağı ve yağlı yiyeceklerdir. Lekeli bölgeli bölgenin üzerine kağıt havluyla hafifçe dokunun. Üzerine leke çıkarıcı uygulayıp makinede yıkayabilirsiniz.

Eğer leke yağlı değilse, soğuk su altında çitileyebilirsiniz. Ter lekesi, makyaj, yağsız yemekler, kan ve çamur gibi lekeleri, yağsız lekeler olarak ayrılır. Bu lekeleri çıkarmak için, giysi soğuk su altında durulanır. Ardından leke çıkarıcı toz veya sprey deterjan uygulanır. Tekrar çitilendikten sonra makinede uygun sıcaklıkta yıkanır.

Oksijenli su karışımı

Bir kovaya iki ölçek düşük etkili oksijenli su ve bir ölçek sıvı bulaşık deterjanı koyun. Karışımı, normal çamur ve yemek lekeleri üzerine uygulayabilirsiniz. Özellikle pamuk, keten ve diğer kumaşlarda işe yarayabilir. Ancak ipek ve yün kıyafetlerde kullanılmaması gerekir. Hazırladığınız oksijenli su karışımını sprey şişesine aktarın. Temizleyiciyi doğrudan lekenin üzerine sıkın. 2-3 dakika bekledikten sonra soğuk suyun altında lekeyi ovalayarak durulayın.

Leke sprey şişesi ile halledilemeyecek kadar büyükse, hazırladığınız çözeltinin içine su ekleyip kovaya doldurabilir ve kıyafeti doğrudan kovanın içinde bekletebilirsiniz.

Karbonat

Bir miktar karbonatı küçük bir kaba alın ve üzerine hafifçe su ekleyerek karıştırın. Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra lekenin üzerine yedirin ve nüfuz etmesi için en az 10 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyun altında çitileyerek durulayabilirsiniz.

maxresdefault-001.jpg

Limon suyu

Limon suyu, özellikle ter lekelerini giderme konusunda çok etkilidir. Limon suyunu bir kabın içine alın. Üzerine bir miktar tuz ve su ekleyip karıştırın. Karışımı lekenin üzerine yayın ve bekleyin. 5 dakika bekledikten sonra, suyla lekeli bölgeyi durulayın ve makinede uygun sıcaklıkta yıkayın.

Tebeşir

Yağlı lekeleri çıkarmak için, beyaz tebeşirden yardım alabilirsiniz. Lekenin üzerine tebeşir sürün ve bir süre bekleyin. Tebeşir, yağı içine çeker. Ardından fazla tebeşiri parmağınızla alın ve çamaşırı makinede yıkayın. Yağın işlemesini önlemek için kurutma makinesine atmayın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar