Böreğin lezzetini kaçıran hata! Fırından çıkar çıkmaz sönmesi bu yüzdenmiş

Böreğin lezzetini kaçıran hata! Fırından çıkar çıkmaz sönmesi bu yüzdenmiş
Yayınlanma:
A+ A-
Böreğin lezzetini kaçırmamak için işte bilmeniz gerekenler

Börek, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Ancak, bazen börekler pişirildikten sonra sönüp, lezzeti kaybolabilir. Böreğin sönmemesi için bazı önlemler almak gerekmektedir.

Öncelikle, böreği önceden ısıtılmış fırına vermek önemlidir. Fırın sıcaklığı, böreğin kabarmasını sağlayacak ve sönmesini önleyecektir.

Böreğin iç harcı da önemlidir. İç harç, fazla ıslak veya sulu olmamalıdır. Ayrıca, iç harcın soğuk veya oda sıcaklığından daha sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

Böreğin pişirilme süresi de önemlidir. Böreğin piştiğinden emin olmak için, üzeri kızardıktan sonra birkaç dakika daha fırında tutabilirsiniz.

maxresdefault-002.jpg

Bunların yanı sıra, böreği pişirdikten sonra fırından çıkardıktan sonra bir süre dinlendirmek de sönmesini önleyecektir.

Börek yaparken bu basit önlemlere dikkat ederek, böreğinizi sönmeden lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz.

PEYNİRLİ BÖREK TARİFİ

Malzemeler:

1 kilo yufka
1 yemek tabağı dolusu 3 farklı çeşit peynir karşımı
5-6 dal Maydanoz
Pulbiber

İçi ve üzeri için:

Yarım çay bardağ süt
1 kaşık sıvı yağ
1 kaşık yoğurt
1 yumurta sarısı

HAZIR YUFKADAN PEYNİRLİ BÖREK NASIL YAPILIR ?

Öncelikle böreğin iç harcını hazırlayın. En az 3 çeşit peyniri ve ince ince kıydığınız maydanozu karıştırın. Arzu ettiğiniz kadar pulbiber ekleyin. Pulbiberden sonra iç harcın rengini boyamamak için çok karıştırmayın. 1 kaşık sıvıyağ, süt ve yoğurdu bir kasede çırpın (Yumurtayı sonra ekleyeceğiz). Tezgahta peynirli iç harç, yoğurtlu sütlü karışım ve yufkalarınızı yan yana koyun. Böreği pişirmek istediğiniz tepsiyi yağlayın. Önce iki kat gelecek şekilde yufkaları yerleştirin. Hazır yufkalarınızı tepsi büyüklüğünüze ayarlayacak şekilde ve dağınık olarak tepsiye dizin. Önce sütlü yoğurtlu karışımından kaşık yardımı ile yufkaya dökün ardından iç malzemeden yufkanın her yerine eşit olacak şekilde koyun. Ardından yine iki kat yufka serin. Bu işlemi yufka bitene kadar sürdürün. En son kat yufkayı da dizdikten sonra yoğurtlu süt karışımdan kalanın içine yumurta sarısı ekleyin, çırpın ve böreğin en üst katına iyice sürün. Arzuya göre çörek otu atılabilir. 200 derecelik fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirin. Kare şekilde dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...

Kaynak: Haberturk.com

Öne Çıkanlar