Brokolinin faydasını bilmeden yok etmeyin! Doğru pişirme yöntemi böyleymiş

Brokolinin faydasını bilmeden yok etmeyin! Doğru pişirme yöntemi böyleymiş
Uzmanlar brokoli hakkında herkesi uyardı... Brokoli Haşlanarak Tüketilirse Daha Faydalı

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, brokolinin haşlanarak tüketilmesinin daha fazla fayda sağladığını ortaya koydu. Bu şaşırtıcı bulgu, brokolinin pişirme yönteminin besin değeri üzerindeki etkisini merak edenleri şaşırttı.

Brokoli, antioksidanlar, lifler, C vitamini ve diğer birçok besin öğesi açısından son derece zengin bir sebzedir. Sağlık için oldukça faydalı olan brokoli, çiğ olarak tüketildiğinde bile vücuda birçok fayda sağlar. Ancak yapılan son araştırmalar, brokolinin haşlanarak tüketilmesinin sindirim sistemi tarafından daha etkili bir şekilde emilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

maxresdefault-001.jpg

BROKOLİ HAŞLAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Brokoliyi haşlamak, özellikle sindirim sorunları yaşayan kişiler için faydalı olabilir. Çiğ brokoli lif bakımından oldukça zengindir ve sindirim sistemi tarafından tam olarak sindirilemeyebilir. Ancak haşlanmış brokoli, liflerin sindirilmesini kolaylaştırır ve vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar.

Brokoli Haşlama Tarifi İçin Malzemeler


Brokoli
Kaynamış su

Brokoli Haşlama Tarifi Nasıl Yapılır?

Brokolileri büyük parçalara ayırın ve sirkeli suda güzelce yıkayın.
Yıkanmış brokolileri minik ağaçlar halinde bölün.
Kaynamış suyun içine brokolileri atın, orta ateşte 5 dk tıkırdasın, altını kapatın. ( Fazla haşlarsanız brokoliler erir ve lezzeti kaybolur. Rengi koyu yeşil olup diri diri olmalılar. )
Brokolileri kevgirle alın.

İster tuz atarak sade bir şekilde, ister yoğurtla, isterseniz zeytinyağlı limonlu bir sos hazırlayıp onunla servis edebilirsiniz.

Kaynak: Nefisyemektarifleri.com, Artigercek.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar