Bu sırrı kimse size anlatmaz. Karbonatın hiç duymadığınız 6 yararı

Bu sırrı kimse size anlatmaz. Karbonatın hiç duymadığınız 6 yararı
Karbonatın şaşırtan faydaları. Bu sırları kimse size anlatmaz

Karbonatın sağlık ve güzellik alanında pek çok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Belki de bu sırrı daha önce duymamış olabilirsiniz. Karbonatın bilinmeyen 6 faydasını sizler için derledik.

Halk TV'de aktarılanlara göre; Karbonat eski zamanlarda çok kullanılırdı. Sadece besinler için değil temizlik içinde karbonat çok etkili.

Karbonatı daha çok kullanmanızı sağlayacak harika bazı bilgiler var.

1- Sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıklarına karşı karbonatı kullanın. Canınız artık yanmayacak. Özellikle yaz aylarında karbonat işinizi kolaylaştıracak. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Isırığın acısı anında geçecek!

2- Alışverişe gittiniz ya da uzun süre yürüdünüz diyelim. 3-4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre su ile karıştırın ve ayağınızı suda bekletin. Ayaklarınızdaki ağrılardan eser kalmayacak. Ayrıca bu yöntem ödem atma konusunda da yardımcı olacaktır.

3- Karbonat sadece ayak masajı konusunda işe yaramıyor. Ayrıca ayakkabınızdaki kötü kokuları da gidermeye yardımcı olmaktadır. Göz kararı karbonatı ayakkabınızın içine döküp sabaha kadar bekletin. Ertesi gün kokunun tümüyle yok olduğunu göreceksiniz. Son derece zararsız olan karbonat ayakkabınızı tüm kötü kokulardan kurtaracaktır.

4- Fasulye, mercimek ve bamya gibi diğer sebzelerden yemek yaparken yemeğin içine birkaç çay kaşığı karbonat ilave edin. Lokum gibi pişmelerini sağlayacak. Ayrıca kuru fasulyedeki gazı almanızı da sağlayacak. Aynı yöntemi nohut yemeği yaparken de deneyebilirsiniz.

5- Buzdolabınız kötü mü kokuyor? Küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde 1 gün boyunca buzdolabınızda bekletin. Kötü kokuların 1 günün ardından yok olduğunu hissedeceksiniz. Bir süre sonra buzdolabınızda tekrar kötü kokular oluşursa yine aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

6 - Karbonat, mide ekşimesini önlemede en önemli yardımcınızdır. Bir çay kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırın ve bu karışımı için. Göreceksiniz ki ne mide ekşimesi kalacak ne de şişkinlik sorunu. Eskiler midesinde yanma sorunu olduğunda hep bu yöntemi denerlerdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar