Cevizlerin uzun süre bozulmasını önleyen yöntem: Asla küflenmeyecekler

Cevizlerin uzun süre bozulmasını önleyen yöntem: Asla küflenmeyecekler
Yayınlanma:
A+ A-
Cevizleriniz küfleniyor ve bozuluyorsa bilmeniz gereken tüyolar

Yaz aylarında topladığınız cevizler çabuk bozuluyor veya küfleniyorsa işte işinize yarayacak bilgiler.

Cevizler, sağlıklı yağlar, proteinler ve lifler açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ancak, yanlış saklama koşulları cevizlerin bozulmasına neden olabilir. İşte cevizlerin bozulmasını önleyen saklama yöntemleri:

1. Serin ve Kuru Yerler: Cevizler, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Bu, cevizlerin rancid (kötü) kokmalarını ve tadlarını kaybetmelerini önleyecektir. Ayrıca, ışık almayan bir yerde saklanmaları önerilir.

2. Hava Almayan Kaplar: Cevizler, hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Bu, cevizlerin nemlenmesini önleyerek bozulmalarını engelleyecektir. Ayrıca, kapların sıkıca kapatılması gerekmektedir.

maxresdefault.jpg

3. Buzdolabı: Cevizler, buzdolabında saklanabilir ancak buzdolabında saklama süresi sınırlıdır. Cevizlerin buzdolabında saklanması, tazeliğini korumasına yardımcı olacaktır.

4. Kabuklarıyla Saklama: Cevizler, kabuklarıyla birlikte saklanabilir. Kabuklar, cevizlerin içindeki yağın oksijenle temasını engelleyerek bozulmalarını önleyecektir.

5. Vakumlu Kaplar: Vakumlu kaplar, cevizlerin bozulmasını önleyen etkili bir yöntemdir. Vakumlu kaplar, hava almayan kaplar gibi cevizlerin nemlenmesini önleyerek tazeliğini korur.

Cevizlerin tazeliğini korumak için yukarıdaki yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

CEVİZ FAYDALARI

Yaklaşık 90 besin maddesi içeren ceviz, insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Düzenli tüketildiğinde bağışlık sistemini güçlendiriyor, cilde parlaklık veriyor ve kırışıklık oluşumunu engelliyor.

Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku düzenine katkı sağlıyor. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri sayesinde yüksek oranda antioksidan etkisi bulunuyor.

maxresdefault-001.jpg

Magnezyum, çinko, bakır, demir, fosfor, bir dizi vitamin içeren ceviz; iyi yağlar, folik asit, demir ve potasyum açısından zengindir.

Ceviz glütensiz bir diyet için de uygundur. Vejeteryanlar ile veganlara bir dizi besin ve vitamin desteği sağlamaktadır.

Antioksidanların bolluğu nedeniyle, yaşlanmaya bağlı hastalıkları, kanseri ve kardiyovasküler sistem hastalıklarını önlendiği bilinmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda gerçek bir süper gıdadır.

Yapılan araştırmalarda, düzenli ceviz tüketenlerde kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL'nin yemeklerden sonra ortaya çıkan oksidatif hasarını önlediği belirlenmiştir.

Kaynak: NTV.COM.TR

Öne Çıkanlar