"HERKESİN GÖNLÜNÜ KAZANAN KÜRTÇE ÖĞRETMENİ"

“Bir toplum ve bir dil için hangi düşünceden olursak olalım birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor.”

Artı Gerçek - Bağdat Cafe’nin bu haftaki bölümünde Hayko Bağdat’ın konuğu sosyal medyada öğrencilerine şehir isimlerini Kürtçe öğrettiği için hedef gösterilen Kürtçe öğretmeni Mizgin Yalçın’dı.

Daha önce de sosyal medyada linçe uğradığını ancak son yaşadığı linçin bilinçli olarak yapıldığını, orada hedef gösterilenin ise sadece Kürtçe ders olmadığını, çocukların mutluluğunun, öğretmenin sevgisinin ve üslubunun, Kürtçe öğrendiği için mutlu olan bireylerin hedef gösterildiğini belirten Mizgin Yalçın, süreci siyasi partilerden, barolardan, derneklerden ve tanıyıp tanımadığı birçok insandan gelen destek sayesinde aşabildiğini söyledi.

Kürt Dili Edebiyatı mezunu olan ve Türkiye’de ataması yapılan ilk Kürtçe öğretmenlerinden olan Mizgin Yalçın, Silvan’da devlet ortaokulunda Kürtçe öğretmenliği yapıyor ve aynı zamanda Kurdionline isimli sosyal medya hesabı üzerinden ABD’den Azerbaycan’a ve birçok Avrupa ülkesine Kürtçe öğrenmek isteyen insanlara online Kürtçe dersleri veriyor. Binlerce takipçisi olan Yalçın, en iyi Youtuber eğitmen ödülünün de sahibi.

“Tek başına devlet memuru olarak Kürtçe öğretmek Kürtçeyle olan bağıma yeten bir duygu değildi” diyen Yalçın, Kürtçe ile kurduğu bağı ve sevgisini “İnsanlara Kürtçe öğretmek için başka alanlar da bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm, ve Kürtçe öğrenmek isteyenlere kaynaklık edebilmek için sosyal medyada bu işe koyuldum” sözleriyle açıkladı.

HEDEP’ten, Hüda-par’a, CHP’den Ak Parti’ye kadar kendisine destek verilmesini Kürtçe dili adına çok sevindirici bulan Yalçın, “Bir toplum ve bir dil için hangi düşünceden olursak olalım birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Öne Çıkanlar