Kaktüs nasıl çoğaltılır? Evinizi kaktüs bahçesine çevirmek için bilmeniz gereken tüyo

Kaktüs nasıl çoğaltılır? Evinizi kaktüs bahçesine çevirmek için bilmeniz gereken tüyo
Kaktüs çoğaltmak için bilmeniz gerekenler. Bu teknikle kaktüs çoğaltmak artık çok kolay

Evinizi kaktüs bahçesine dönüştürmek istiyorsanız, kaktüsleri çoğaltma konusunda bu ipuçlarını takip edebilir ve kendi kaktüs bahçenizi oluşturabilirsiniz

Kaktüsler, ev dekorasyonunda popüler bir tercih haline gelmiştir. Bu dayanıklı ve dekoratif bitkiler, evinizi kaktüs bahçesine dönüştürmek isteyenler için harika bir seçenektir. Kaktüslerin çoğaltılması ise oldukça kolaydır ve evde kendi kaktüs bahçenizi oluşturabilirsiniz.

maxresdefault-004.jpg

Kaktüsleri çoğaltmanın en yaygın yolu, sürgünlerden veya yapraklardan yeni bitkiler oluşturmaktır. İşte evinizde kaktüsleri çoğaltmanız için bazı ipuçları:

Kaktüs Çoğaltma Yöntemleri

Başarılı bir kaktüs çoğaltma için doğru koşulların sağlanması çok önemlidir. Kaktüs nasıl çoğaltılabilir sorusu da tam burada devreye girmektedir. İşte püf noktalarıyla kaktüs çoğaltma yöntemleri:

Çeliklerle Çoğaltma:

 • Kaktüsünüzün sağlıklı bir bölümünü seçin ve kesin. Bu, genellikle bir dal, çıkıntı veya segment olabilir. Dikkatli olun, bazı kaktüsler zehirli sıvılar içerir ve dikenler cildi delip tahriş edebilir.
 • Kesilen parçanın birkaç gün boyunca iyice kurumasını bekleyin. Bu süre zarfında, kesim yeri bir "kallus" oluşturur, yani sertleşir ve kurur. Bu, çürümeyi önlemeye yardımcı olur.
 • Kaktüs çeliğini, kaktüs ve sukulentler için özel olarak formüle edilmiş, iyi drenajlı bir toprak karışımına dikin.
 • Toprağı nemli tutun, ancak aşırı sulamaktan kaçının. İlk birkaç hafta boyunca çelik, suyu kendi içinde depolar, bu nedenle fazla suya ihtiyacı yoktur.
 • Çeliğin yeni kökler oluşturduğunu ve büyümeye başladığını görene kadar bu süreci tekrarlayın. Bu genellikle birkaç hafta sürer.

Tohumlarla Çoğaltma:

 • Kaktüs tohumlarını bir tohum tedarikçisinden veya olgun bir kaktüs çiçeğinden toplayabilirsiniz.
 • Tohumları, ılık, nemli ve iyi drenajlı bir toprak karışımına ekleyin. Tohumlar genellikle hafifçe toprağa gömülür.
 • Toprak sürekli nemli tutulmalı, ancak aşırı sulanmamalıdır. Bir sprey şişesi, tohumları sulamak için ideal bir araçtır.
 • Tohumlar genellikle birkaç hafta içinde çimlenir, ancak bazı türler daha uzun sürebilir. Sabırlı olun ve tohumların çimlenmesini bekleyin.
 • Genç kaktüs fidanları güneş ışığına ihtiyaç duyarlar, ancak doğrudan güneş ışığı genellikle çok güçlüdür. Dolayısıyla, genç kaktüslerin, doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan bol ışık alabilecekleri bir yerde yetişmesini sağlayın.

Kaynak: haberturk.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar