Kaktüsü soldurmadan çoğaltma yöntemi. Bu teknikle kaktüs solmuyor ve daha hızlı büyüyor

Kaktüsü soldurmadan çoğaltma yöntemi. Bu teknikle kaktüs solmuyor ve daha hızlı büyüyor
Bu yöntemleri uygulayarak kaktüslerinizi solmadan çoğaltabilir ve daha hızlı büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Kaktüsler, ev dekorasyonunda popüler bir bitki türü haline gelmiştir. Ancak kaktüsleri çoğaltmak bazen zorlu bir süreç olabilir. Kaktüslerin soldurmadan çoğaltma yöntemi, bu süreci daha kolay ve etkili hale getirebilir.

Bu yöntemle kaktüslerinizi solmadan çoğaltabilir ve daha hızlı büyümelerini sağlayabilirsiniz.

maxresdefault-001.jpg

İşte kaktüs çoğaltma yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler:

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüs bitkisinin birçok farklı türü vardır. Çöl bitkisi olarak bilinen kaktüsler dikenli ve dolgun bir gövdeye sahiptir. Ormanlık alanda yetişen kaktüs türleri ise düz ve ince bir yapıdadır. Bazı kaktüs türlerinin ise yaprakları ve çiçeklerinin olduğunu dahi görebilirsiniz. Örneğin pereskia adı verilen kaktüs türü tamamen olgunlaştığında portakal ağacına benzer. Melocartus adı verilen kaktüs türünün ise güle benzeyen çiçekleri vardır.

Kaktüs türleri, çiçeğim olsun fakat çiçeklerle ilgilenmeye vaktim yok diyenleri tercih edebileceği bir bitkidir. İç mekân bitkisi olarak da adlandırılan kaktüs çok az suya ve neme ihtiyaç duyar. Söz konusu bitkinin, sıcaklık değişimlerine karşı da toleransı yüksektir.

Kaktüs Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Kaktüs, uygun koşullar sağlandığında uzun yıllar hayatta kalabilir. Uygun koşullardan kasıt, ısı ve nem durumu, su miktarı ve doğru toprak yapısıdır. Her ne kadar soğuk ve karanlık ortamlara karşı dayanıklı olsa da kaktüsler güneşi çok severler. Bu nedenle kaktüslerin sürekli güneş alacak bir yerde bulunması ve sürekli hava akımına maruz kalmaması gerekir.

Kaktüs yetiştirdiğinizde, belli bir süre sonra kaktüsün yan tarafında küçük yavrular olduğunu görebilirsiniz. Bu yavruları gördüğünüz esnasında kaktüsünüzü çoğaltabilirsiniz demektir. Öncelikle yavru kaktüsü bir bıçak ya da benzeri bir malzeme ile saksıdan alın. Aldığınız yavru kaktüsü ayrı bir saksıya koyun. Kaktüs için tercih etmeniz gereken uygun toprağı birçok yerden temin edebilirsiniz. İdeal toprak ve uygun şartlarda kaktüsünüzün kısa süre içerisinde büyüdüğünü göreceksiniz.

maxresdefault-002.jpg

Kaktüsü çoğaltmak istediğinizde saksıdan en fazla iki adet yavru alarak işe başlamanızı tavsiye ediyoruz. Saksıdan daha fazla yavru almanız, ana kaktüsün zarar görmesine neden olur.

Kaktüsün ne zaman çoğaltılması gerektiği de merak edilen konulardan biridir. Kaktüs, yukarıda da açıklandığı gibi sıcağı seve bir bitkidir. Bu nedenle kaktüsün çoğaltılması için en ideal mevsim ilkbahar ve yazdır. Kış döneminde kaktüs çoğaltmaya çalışırsanız büyük ihtimalle başarılı olamazsınız. Uygun koşullarda çoğaltma işlemi yaptığınızda uzun yıllar canlı kalacak bir kaktüse sahip olabilirsiniz.

Fotoğraflar: Youtube.com - Sabah.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar