KOBANÊ'DE DİRENİŞ SÜRÜYOR

Yayınlanma:
A+ A-
"Kobanê'de IŞİD'e karşı direniş sürüyor, bizim de dayanışmamızın sürmesi gerekiyor"

Artı Gerçek - IŞİD'in ilk yenilgisini aldığı Kobanê’deki direnişe atfen dünya çapında 2014 yılında 1 Kasım, Dünya Kobanê Günü olarak ilan edildi.

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Artı TV'de Şükran Ekinci'nin sunduğu Günün İçinden programına katıldı, 9. yılında IŞİD'e karşı mücadeleyi anlattı.

Direnişin hala sürdüğünü söyleyen Kaya, "Direniş bitmedi, o gün yaşanan direniş IŞİD'e karşı gerçekleşmişti ve kadınların öncülüğünde IŞİD tarihsel anlamda yenilgiye uğratıldı. Bugün de baktığımız zaman o zihniyeti destekleyen, o zihniyeti sürdürmek isteyen taraflar hala bu eksende Kobani'ye karşı saldırılarını sürdürüyorlar Dolayısıyla direniş de hala sürüyor. Kobanê'de IŞİD yenilgisi gerçekleşmiş olması dışında orada, kadın öncülüğünde demokratik, özgür, eşit bir yaşam inşası gerçekleştiriliyor. Buna karşı da halen süren bir saldırı söz konusu ve direniş de sürüyor Dolayısıyla bizim de dayanışmamızın sürmesi gerekiyor dedi.

Direnişte kadınların rolüne değinen Kaya, "IŞİD'in gayri ahlaki, oldukça kadın düşmanı şiddet eylemleri sonucunda kadınlar bu savaşı bir yandan da kendi bedenlerine, hayatlarına, kimliklerine dönük bir saldırı olarak gördüler. Bu sadece tek bir eksende gerçekleşen bir saldırı değildi. Evet oradaki toprağa bir yandan da kadınlara, kadınların kürk kimliğine, kadın kimliğine, onu köleleştirmeye, o yaşamın bir parçası olmaktan çıkarmaya dönük de bir saldırıydı. Bütün dünya aslında Şengal'de yaşananlara tanıklık etti. IŞİD'in nasıl korkunç eylemler gerçekleştirdiğini, kadınların nasıl köleleştirildiğini, pazarlarda satıldığını, tecavüz ve farklı birçok şiddet türü ile karşı karşıya olduğunu gördük, tanıklık ettik. Bundan kaynaklı olarak da hem Kobanê'de hem Şengal'de kadınlar açısından anlamı çok büyük. Bu aynı zamanda kadın kimliğine dönük de bir saldırı idi. Özellikle o gün "Kobanê düştü düşecek" diyenler aslında kadınların karşı karşıya kalacağı durumu bilerek bu ifadeyi kullandılar. Bunu destekleyen bir politika söz konusu. Bu da gerçekten direnişi büyüten ve kamçılayan bir şeye dönüştü. Demokratik eylemler böyle açığa çıktı. Orada inşa edilen yaşam, kadın özgürlükçü ve bütün halkları içinde kendini ifade edebileceği eşit, adil ve özgür bir yaşam." diyerek IŞİD'e karşı kadın mücadelesinin önemini anlattı.

Öne Çıkanlar