LAİKLİK VE ÖZGÜRLÜK İÇİN KADIN YÜRÜYÜŞÜ

Yayınlanma:
A+ A-
“Erkekler bu silahlara çok kolay erişebiliyor, şiddet eğilimi olan erkeklerin silahlarına 6284 sayılı kanun kapsamında el konulmuş olsa sonuç böyle olmayacak.”

Artı Gerçek - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Artı TV’de Şükran Ekinci ile Günün İçinden’e konuk oldu. Ataselim, önlenebilir şiddeti, kadın mücadelesini ve 12 Kasım’da gerçekleştirilecek Laiklik ve Özgürlük İçin Kadın Yürüyüşü’nü Artı TV’de anlattı.

Ataselim, kadın cinayetlerinin önlenebilir olduğuna dikkati çekerek, şiddetin adım adım arttığını anlattı. “Kadına yönelik şiddetin son aşaması olarak kadınlar erkekler tarafından çokça öldürülüyor. Bu cinayetlerin bir çoğu bir anda ortaya çıkmıyor” diyen Ataselim, şiddetin ilk ortaya çıktığı andan itibaren kadınların korunması gerektiğini belirtti. Ataselim, erkek şiddetinde ateşli silah kullanımının oranına değindi, “Erkekler bu silahlara çok kolay erişebiliyor, şiddet eğilimi olan erkeklerin silahlarına 6284 sayılı kanun kapsamında el konulmuş olsa sonuç böyle olmayacak” dedi. Erkeklerin internetten silah sipariş ederek cinayet işleyebildiğini belirtti.

Ataselim, siyasetçilerin erkek şiddetine yönelik söylemlerinin de şiddeti tırmandırdığına dikkati çekti. “Bu söylemler kadınların cesaret kazanmasını zorlaştırıyor. Kadınların başvurduğu karakol gibi yetkililer de kadınları daha az dikkate alıyor, bunun da en büyük sebeplerinden biri İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması” dedi. Ataselim, cinayetlerde gösterilen “cinnet” bahanesinin yanlış olduğunu da örneklerle anlattı. Cinayetin önüne geçecek önlemlere değindi. Ataselim, kadın mücadelesinin kadınlar üzerinde yaratılan yalnızlık ve çaresizlik duygusunu kırdığını anlattı. “Kadınlara yargı eliyle, cezasızlık düzeni yaratılarak, kolluk eliyle, siyasi iktidar ve bakanlık eliyle cesaretsizlik verilmeye çalışıyor” dedi. Bunun toplumu da etkilediğinden bahsetti.

Ataselim, 12 Kasım’da İstanbul Kartal’da yapılacak Laiklik ve Özgürlük için Kadın Yürüyüşü’ne de çağrı yaptı. Kadınların laiklikten vaz geçmeyeceğinin altını çizen Ataselim, tüm kadınları 12 Kasım saat 14.00’teki Kadın Yürüyüşü’ne davet etti.

Öne Çıkanlar