“ÖZEL’İN EN BÜYÜK SINAVI YEREL SEÇİM”

Yayınlanma:
A+ A-
"CHP, hükümeti eleştirmenin yanında politika da üretmeli. 'Gölge kabine' yerel seçimlere giden yolda gündem yaratacak. Yerel seçimlerde başarılı olmaları lazım ki, 'bu yönetim güçlü bir yönetim ve başarabiliyor' densin."

Artı Gerçek - Siyaset Bilimci Sezin Öney, Artı TV'de Musa Özuğurlu’nun sunduğu Gündem Özel programının konuğu idi. Genel başkanlığın değiştiği CHP’de Özgür Özel’in ‘gölge kabine’sinin ne anlama geldiği masaya yatırıldı.

‘Gölge kabine’nin yarattığı etkiyi anlatan Öney, “halkta yaratacağı etki zamana kalmış bir şey. CHP tabanının genelinde hayal kırıklığı var. Bunun birdenbire düzelmesi mümkün değil. Bu zamanla olabilecek bir şey. Şu anda 'gölge kabine' denince ne yapılmak istendiği halk tarafından anlaşılmayabilir. CHP, hükümeti eleştirmenin yanında politika da üretmeli. 'Gölge kabine' yerel seçimlere giden yolda gündem yaratacak. Yerel seçimlerde başarılı olmaları lazım ki, 'bu yönetim güçlü bir yönetim ve başarabiliyor' densin." diye konuştu.

‘Gölge kabine’nin diğer ülkelerdeki örneklerini de anlatan Öney, ”İngiltere, Zelanda, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde bunu görüyoruz. CHP’de uzun zamandır tartışılıyordu. Şimdi bir MYK’nin olması, sonradan bir 'gölge kabine' olması daha iyi olabilirdi.” söyleminde bulundu.

Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği garantörlük meselesi için Riyad dönüşü yaptığı açıklamalarla garantörlük ihtimalinin kaçtığından bahseden Öney, “İslam dünyası ve Türkiye’de popülarite kazanmak amaçtı ancak şimdi Hamas çıkışı ile garantörlük meselesini kaybetmiş durumda. Türkiye’nin pozisyonunu açıklamak çok mümkün değil. 25 Ekim’e kadar daha barışı vurgulayan bir çizgi vardı, Türkiye bunu devam ettirseydi belki garantör ülke olabilirdi.” dedi.

Öne Çıkanlar