Sarı ve lekeli dişleri engelleyebilecek herkesin bilmesi gereken iki öneri. Hızlıca yok oluyor

Sarı ve lekeli dişleri engelleyebilecek herkesin bilmesi gereken iki öneri. Hızlıca yok oluyor
İngiltere merkezli diş hekimi Dr. Ferakh Hamid, halka yaptığı bir uyarıda, insanları fırçalarını uygun şekilde ıslattıklarından emin olmaya çağırdı ve dişte oluşan lekelerle ilgili herkesin bilmesi gereken detayları paylaştı

Diş hekimliği alanında uzmanlaşmış olan İngiltere merkezli Dr. Ferakh Hamid, son zamanlarda yaptığı bir uyarı ile dikkat çekti. Diş sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine önem veren Dr. Hamid, diş fırçalarken yapılan bir hatanın ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Dr. Hamid, yaptığı uyarıda insanları diş fırçalarını uygun şekilde ıslattıklarından emin olmaları konusunda uyardı. Diş fırçalarını ıslatmanın önemine vurgu yapan Dr. Hamid, bu sayede dişlerin daha etkili bir şekilde temizlenebileceğini ve diş sağlığının korunabileceğini belirtti.

Sözcü'de aktarılanlara göre; Uzman yeterli su olmadan diş macununu doğrudan dişlerinize sürmenin lekeli ve sararmış dişlerin önde gelen nedeni olduğunu söyledi.

maxresdefault-003.jpg

Ayrıca domates ve portakal suyu gibi asitli yiyecekleri yedikten veya içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanın da soruna düzenli olarak katkıda bulunduğu konusunda uyardı.

Dr. Hamid, “Dişlerinizi susuz veya asitli yiyecekler yedikten hemen sonra belirli şekillerde fırçalamak, aslında zamanla daha az beyaz görünmelerine neden olabilir. Kuru fırçalama ilk başta yüzeydeki lekelerden kurtulmak için iyi görünebilir, ancak su olmadan diş macunu iyi yayılmaz.”

“Narenciye, domates veya soda gibi asitli yiyecekleri yeni tükettiyseniz dişleriniz fırçalamanın faydalarından yararlanamayacak kadar zayıf olabilir. Dişleriniz mine adı verilen koruyucu bir tabaka ile kaplıdır.” dedi.

DİŞ MİNESİNE ZARAR VERİYOR

Uzman, asitli yiyeceklerin diş minenize zarar verebileceğini, dolayısıyla hemen sonra fırçalarsanız, asidin ağzınızda daha fazla hareket edebileceğini ve fırçalamanın faydalarından yararlanamayabileceğinizi söyledi. “Asitli yiyecekleri yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak alttaki sarı tabakayı açığa çıkarır ve dişlerinizin daha sarı görünmesini sağlar” diye ekledi.

Ancak kuru fırçalama konusunda herkes Dr. Hamid'le aynı fikirde değil.

Dubai merkezli diş hekimi Dr. Michael Formenius da diş fırçasını ıslatmanın kılları çok fazla yumuşattığını ve plaklara karşı daha az etkili hale getirdiğini yazdı. Uzman bu nedenle hastalarına kuru fırçalamayı önerdiğini söyledi.

Lekeler konusunda farklı görüşler olsa da, genel olarak uzmanlar, dişlerinizi iyi bir şekilde temizleyebilmeniz için günde iki kez ikişer dakika fırçalamanızı ve günde 1 kez de dilinizi temizlemenizi öneriyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar