Su böreği pişirmenin incelikleri. İşte 45 yıllık börekçilerin her zaman uyguladığı tarif

Su böreği pişirmenin incelikleri. İşte 45 yıllık börekçilerin her zaman uyguladığı tarif
Su böreği pişirmek için aklınızda bulunması gereken tarif

Su böreği pişirmek, sabır ve özen gerektiren bir işlemdir. Ancak bu incelikleri uygulayarak mükemmel bir su böreği yapabilirsiniz.

Su böreği, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. İncecik hamurunun arasına konulan peynir ve maydanozla harmanlanmış iç malzemesiyle herkesin favorisi olmayı başarmıştır. Ancak su böreğini mükemmel bir şekilde pişirmek, herkesin harcı değildir.

İşte size, 45 yıllık börekçilerin her zaman uyguladığı tarif ve incelikleri.

MALZEMELER

Su böreği hamuru için:


4 bardak su
1,5 tatlı kaşığı tuz
6 adet yumurta
Haşlamak için:
2 litre kaynar su
1 kaşık sıvı yağ
1 çay kaşığı tuz
Ara katlar için:
2 çay bardağı sıvı yağ
8 yemek kaşığı tereyağı
İç harcı için:
550 gram beyaz peynir

TARİF

maxresdefault-004.jpg

Yumurtalar bir kaseye atılır ve üzerine tuz eklenerek karıştırılır. Daha sonra un eklenerek yoğurulur. Yapışkan bir kıvama ulaştığı zaman yoğurma işlemi bırakılır.
Tezgaha un serpilir ve hazırlanan hamur eşit parçalara bölünür. 12 parçaya ayrılması gereken hamur daha sonra yarım saat beklemeye alınır.
Bir tavada tereyağı ve sıvı yağı karıştırılır. Dinlendirilmiş hamurlar çıkartılır ve bir parçası alınarak ince bir yufka haline getirilir. Fırın tepsisinin altına hazırlanan yağ sürülür ve yağlı kağıt yerleştirilir, daha sonra üstüne açılan yufka serilir.
Yufkanın üzerine hazırlanmış yağdan sürülür. Daha sonra bir tencere içerisinde bol su, tuz ve istenen miktarda sıvı yağ eklenerek karıştırılır. Daha sonra bu suyun içerisine yufka bırakılır. 30 saniye kadar suyun içerisinde kaynatılır.
Daha sonra kaynar sudan çıkartılır ve soğuk suya bırakılır. Yağlanan fırın tepsisine buruşuk bir halde serpilir. Bu işlem 4 kere uygulanır ve 4. Yufkadan sonra araya peynir konulur ve üzerine tereyağı sürülür.
3 katman olacak şekilde toplam 12 kez bu işlem uygulanır. Ve her 4 seferde araya peynir eklenir.
Dilim dilim kesildikten sonra pişirmek için fırına verilir. 200 derece ısıtılmış fırında 35-40 dakika süreyle pişirilir. Daha sonra biraz dinlendirilerek servis edilir.

Kaynak: Mynet.com, Youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar