"YARGI BAĞIMSIZLIĞI YARGIDAN DA KORUNMALIDIR"

Yayınlanma:
A+ A-
"Kim yargılayacak bu üyeleri? AYM üyelerinin yargılanması için 10 üyenin imzası gerekiyor zaten 15 üyenin 9'u 'ihlal' var demiş. Cumhurbaşkanı taraf değil hakemiz diyor. Bu nasıl hakemlik? Erdoğan, seçime giderken 'yeni' Anayasa'nın reklamını yapıyor."

Artı Gerçek - İçli Dışlı'da bu hafta Baskın Oran ve Bilgehan Uçak AYM-Yargıtay krizini değerlendirdi.

Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı suç duyurusunun dünyada benzeri olmayan bir durum olduğunu belirten Baskın Oran, "AYM Can Atalay hakkında bir 'ihlal kararı' var dedi.

Oran, "Adalet Bakanı 'gerekçeyi görelim' diyor, ortada hüküm var. Anayasanın 153. maddesine göre AYM'nin kararlarının uygulanması hem tüzel hem de gerçek kişiler açısından şart. İster beğen ister beğenme kararı uygulamak zorundasın." diye konuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin AYM'de ihlal yönünde oy kullanan 9 üye hakkında suç duyurusunda bulunmasını kabul edilemez olarak değerlendiren Oran, yaşanılan durumu şöyle özetledi:

"Kim yargılayacak bu üyeleri? AYM üyelerinin yargılanması için 10 üyenin imzası gerekiyor zaten 15 üyenin 9'u 'ihlal' var demiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürece dahil oldu. Yargıtay'ın verdiği karar bir kenara atılamaz diyor. Peki AYM'nin kararı nasıl bir kenara atılıyor? AYM Yargıtay'a temyiz işlerine sen bakıyorsun ben de bakayım diyor mu ki, Yargıtay AYM'ye ben Anayasayı yorumlayayım desin. Yargıtay 13. Ceza Mahkemesi temyiz kararı verir gibi 'ihlalin giderilmemesi diyor' daha da ileri giderek AYM'de 'ihlal var' diyen 9 üye hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyor. Bu durumda AYM'nin Yargıtay 3. Ceza Dairesi hakkında vazifeyi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunması gerekiyordu."

Akp yetkilileri dahil birçok kurumun ve insanın itiraz ettiğini, ilk defa bir hukuk anlaşmazlığı konusunda bu kadar oy birliğiyle oluşan bir tepki olduğunu ifade eden Oran "Cumhurbaşkanı taraf değil hakemiz diyor. Bu nasıl hakemlik? Erdoğan, seçime giderken gerginliği artırmak istiyor. Sadece gerginliği arttırmıyor, yeni yapacağı anayasanın reklamını yapıyor." dedi.

İhlal var diyen AYM başkanını Abdullah Gül'ün, diğer 3 üyeyi de Erdoğan'ın atadığını belirten Oran, muhalefetin tepkisinin yerinde olduğunu ve CHP'nin yeni genel başkanı olan Özgür Özel'in de bu süreçte iyi bir sınav verdiğini vurguladı.

Öne Çıkanlar