Yumurtanın besin değerini yok eden alışkanlık! Yıllarca meğer yanlış yapmışız

Yumurtanın besin değerini yok eden alışkanlık! Yıllarca meğer yanlış yapmışız
Yumurtanın besin değerini yok etmemek için bilmeniz gereken tüyo

Yumurta tüketimi konusunda yaygın bir alışkanlık olan buzdolabında saklama yöntemi, aslında bazı olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Yumurtaların lezzet ve sağlık açısından tercih edilmesi, onların günlük beslenme rutinlerimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesine yol açıyor. Ancak, tüketicilerin yumurtaları toplu olarak satın alıp buzdolabında saklaması, bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

kamusonhaber.com.tr'deki bilgilere göre; Buzdolabının kapak bölmesinde saklanan yumurtaların, bu bölmenin sık sık açılıp kapanmasına bağlı olarak sıcaklık dalgalanmalarına maruz kaldığı ve bu durumun yumurtaların daha hızlı bozulmasına neden olduğu belirlendi.

eggs-7570512-960-720.jpg

Uzmanlar, yumurtanın gözenekli yapısı nedeniyle, buzdolabındaki diğer gıdaların kokularını emebileceği ve bu durumun da yumurtaların tazeliğini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıyor.

Bu sebeple, yumurtaların buzdolabının kapak bölmesinde değil, daha sabit bir sıcaklık sunan ve kokuların daha az etkili olduğu buzdolabının alt rafında, tercihen orijinal karton kutularında saklanması öneriliyor. Böylece, yumurtaların raf ömrü uzatılabilmekte ve tazeliği koruyabiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar