10 Ekim'de katledilenler anıldı

10 Ekim'de katledilenler anıldı
Ankara Garı önünde, 10 Ekim katliamının yıldönümünde basın açıklaması yapmak isteyenler ve basın mensupları polis engeliyle karşılaştı. Daha sonra alana girişe izin verildi. Gar önünde yapılan açıklama ile yedi yıl önce katledilenler anıldı.

Seda TAŞKIN


Artı Gerçek - 10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için Ankara Tren Garı Meydanı’nda, IŞİD'in düzenlediği bombalı saldırı ile 103 kişinin öldüğü katliamın üzerinden yedi yıl geçti.

Ölen 103 kişinin yakınları, yaralananlar, meslek örgütü ve siyasi parti temsilcileri Ankara Garı önünde katliamın yıldönümünde, saat 10.04'te bir araya gelerek bir açıklama yapmak istedi. Ancak polis Tandoğan Meydanı tarafından gar önüne gelmek isteyenleri ve açıklamayı takip etmek isteyen basın mensuplarını engelledi. Polis, aile yakınları haricinde alana girişlere izin verilmeyeceğini söyledi.

KATLEDİLENLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Daha sonra toplanan kalabalığa izin verildi. Katliamda ölenlerin fotoğrafının bulunduğu pankart eşliğinde gar önüne gelenler, burada açıklama yaptı. İlk olarak saat tam 10.04'te, katliamda ölenler için saygı duruşunda bulunuldu ve ölenlerin isimleri tek tek sayıldı.


'KATLİAM MAHALİNDEYİZ...'

Açıklamayı, katliamda ölen Avukat Uygar Coşkun'un eşi ve 10 Ekim Derneği kurucusu Mehtap Sakinci Coşkun okudu. Açıklamada, katledilenler için adalet talebi yinelendi ve şöyle denildi:

"Katliam mahalindeyiz. Bugüne dair söylenecek çok şey var. Biraz önce ailelerin temsil ettiği zarar gördüğü insanların yönettiği bir Derneğiz. Her ayın 10'unda da adalet diyoruz ve demeye devam edeceğiz. Gerçek bir anıt ve onları temsil edecek anıt gelene kadar burada olacağız. Bugün farklı bir şey söylüyoruz. Polis ve vali ile paylaşmamıza rağmen, bir anmada ayrımcılığa uğradık ve polis mücadelesine uğradık. Şimdiye kadar 20 kişi gözaltına alındı. Bizlerin canı yanarken arkadaşlarımız apar topar gözaltına alındı. Biz her ay yeniden acı yaşamak istemiyoruz. 104 insana yapılan bu saygısızlığı kabul etmiyoruz. Bu aileler 7 yıldır nasıl dayanıyoruz? 84 aydır 84 adım atamamaktan utanıyoruz. Mahkeme heyeti bizim bu ülkenin vatandaşı değilmişiz gibi davranıyor. Biz adalet istiyoruz. Biz bir başımıza yas tutmak istemiyoruz. Ankara'nın maalesef gündeminde değiliz."

sancar-anma.jpeg

'İKTİDAR IŞİD'LİLERİ BESLEDİ'

Daha sonra sözü Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil aldı. Yeşil, yedi yıl önceki katliamın temelinde, iktidarın savaş politikası olduğunu söyledi:

"Her Ekim ayında boğazımız düğüm düğüm oluyor. İktidar öyle bir savaş politikası yürüttü ki IŞİD'lileri besledi büyüttü. Bir kez daha duruşmada her aşamada olayın üstü örtülmek istendi. Biz adalet gelene kadar burada olmaya devam edeceğiz. 7 yılda bunun çok daha gerisine düştük. Yasımız yaşamıyoruz, polis müdahalesine uğruyoruz. Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadelemiz devam edecek."

ÇERKEZOĞLU: BURAYA DEMOKRASİ ANITI DİKECEĞİZ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da yaptığı konuşmada,

"Bugün cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamının yıldönümü. 7 yıl önce Türkiye'nin önemli seçime gittiği bir süreçte bir miting düzenledik. Kritik bir dönemde Ankara'nın göbeğinde toplanan insanların demokrasi ve barış talebi çok önemliydi ve tek yürek olduk. Bu nedenle burada 4 canlı bomba ile cesaretimiz umutlarımız kana bulaştı. 10 Ekim'i yapanlar yargılanana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Kimse vahşetten medet ummasın. Sonuna kadar mücadele edeceğimizi de söylüyoruz."

Çerkezoğlu sözlerini "Bu ülkeye barışı ve Demokrasiyi getireceğiz. Buraya demokrasi anıtını dikeceğiz ve arkadaşlarımızı yüzbinlerle anacağız" diyerek bitirdi.

Katliamda ölenlerden Korkmaz Tedik'in annesi Zöhre Tedik de yaptığı konuşmada, "katiller yargılanana kadar elimiz yakanızda" dedi.

'ARKADAŞLARIMIZI UNUTMAYACAĞIZ'

TMOBB Başkanı Emin Koramaz da anmada yaptığı konuşmada, sorumluların hesap vereceğini söyledi,
"Umarım engeller aşılır, hep birlikte acımızı yaşarız. Büyük travmalar yaşadık, ne yaparlarsa yapsınlar arkadaşlarımızı unutmayacağız.10 Ekimde sorumlu olan herkes hesap verecek." dedi.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da katliamla ilgili açılan davanın zaman aşımına uğrayamayacağının altını çizdi, "Bu dava sonuçlanana kadar mücadelemiz devam edecek. İnsanlık suçu zaman aşımına uğrayamaz" dedi.

KATLEDİLENLER İÇİN KARANFİL BIRAKILDI

Açıklamaların ardından, araların HPD Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve CHP'li vekillerin de bulunduğu katılımcılar 10 Ekim anıtına karanfil bıraktı.

karanfil.jpeg

Öne Çıkanlar