10 Ekim Katliamı davası heyeti üçüncü kez değişti

10 Ekim Katliamı davası heyeti üçüncü kez değişti
Yayınlanma:
A+ A-
HSK kararnamesiyle 10 Ekim Katliamı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı ve bir üyesinin görev yeri değiştirildi. Bu, katliam davasındaki üçüncü heyet değişikliği oldu.

Artı Gerçek - 10 Ekim Katliamı davasına bakan mahkemenin heyeti üçüncü kez değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle 10 Ekim katliamı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı ve bir üyesinin görev yeri değiştirildi. Bu, katliam davasındaki üçüncü heyet değişikliği oldu.

HSK, Resmi Gazete’de bugün yayınlanan kararnameyle adli ve idari yargıdaki 3 bin 423 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Terör örgütü IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda düzenlediği ve 103 kişinin ölümüyle sonuçlanan canlı bomba saldırısına ilişkin davaya bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Kerim Coşkun Antalya’ya, üyesi Şeref Sezer ise Elazığ’a atandı.

Böylece, yaklaşık 7 yıldır süren davaya bakan mahkemenin heyeti üçüncü kez değişmiş oldu.

İlk olarak, davaya ilk bakan heyette mahkeme başkanı olarak görev alan Selfet Giray Yargıtay’a atanmış; Giray’ın yerine, aynı heyette bulunan Ömer Ünal getirilmişti. Daha sonra da Ömer Ünal ve heyetteki Erhan Karakaya Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na, duruşma savcısı Adnan Gümüş de Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atanmıştı.

10 Ekim davasında mağdur avukatları, her heyet değişikliğinde olayı ve dosyaları heyete tekrar tekrar anlatmak zorunda kalıyor. Heyet değişikliği, dosyadaki ilerleme açısından ve katliamda sorumluluğu bulunanları aydınlığa çıkaracak taleplerin anlaşılması için yapılan talepler konusunda avukatların işini zorlaştırıyor. Son heyet değişikliği de 7 yıldır süren yargılamanın daha da uzayabileceği anlamına geliyor.

10 Ekim katliamı avukatları, daha önceki heyet değişikliğinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Dava boyunca bir kez savcı değişikliği olmuş; 27 Kasım 2020 tarihinde ise mahkeme başkanı, HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay’a üye olarak atanmış ve onun yerine heyetteki en kıdemli üye getirilmiştir. Ne var ki bugün gelinen noktada, 24 Aralık 2020 tarihli HSK kararnamesi ile duruşma savcısı da dahil olmak üzere heyetin tüm üyelerinin başka birimlere atanmış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu kararla 4 yılı aşkın süredir peşine düştüğümüz katliamın sorumluları ile hesaplaşma inadımızın yargı ayağındaki tüm muhatapları, siyasal iktidar tarafından tek tek dosyadan uzaklaştırılmıştır. Yeni atanacak olan hakimler, savcılar bu dosyayı sessizce kapatmaya çalışacaklarsa herkesçe bilinmelidir ki bizler, 10 Ekim Ankara katliamının hesabını sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Bugüne kadar yılmadık, bundan sonra da yıldıramayacaksınız.” (ANKA)

Öne Çıkanlar