128 saat sonra enkazdan kurtarılan bebek annesine kavuştu

128 saat sonra enkazdan kurtarılan bebek annesine kavuştu
Yayınlanma:
A+ A-
Depremde yıkılan evinin enkazından 128 saat sonra sağ kurtarılan bebeğin annesinin de hayatta olduğu belirlendi. 3,5 aylık bebek, Adana'da hastanede tedavi gören annesine teslim edildi.

Artı Gerçek - Hatay'da enkazdan kurtarılan ve Gizem adı verilen bebek, depremden 54 gün sonra annesine kavuştu. Bebeğin isminin, Vetin Begdaş olduğu öğrenildi.

Maraş merkezli yaşanan depremlere Hatay’da yakalanan 3,5 aylık bebek, 128 saat sonra enkazdan çıkarıldı. Hemşirelerin 'Gizem' adını verdiği bebeğin annesi Yasemin Begdaş sağ kurtarılırken, babası ve 2 erkek kardeşi ise öldü. Bebek ise enkazdan çıkarılmasının ardından ilk müdahalenin yapılmasıyla birlikte Adana Şehir Hastanesi’nde gözetim altına alındı. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı belirlenince Ankara'ya getirilerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşa yerleştirildi.

ADANA'YA GÖTÜRÜLDÜ

Bakanlığın, refakatçisiz çocukların bulunması için başlattığı çalışmalar kapsamında gelen ihbarlar değerlendirildi. Yapılan incelemeler sonrasında aileyle iletişime geçildi. Aileden ve bebekten alınan DNA örneğinde uyuşma sağlandığı tespit edildi. Bu doğrultuda bebek, Ankara’dan özel uçakla Adana’ya götürüldü.

Adana’da Gizem bebeği Bakan Derya Yanık karşıladı. Bakan Yanık, bebeği Adana Şehir Hastanesi’nde tedavisi devam eden anne Yasemin Begdaş’a teslim etti. Arapça konuşan anne, tercüman aracılığıyla, bebeğin isminin Vetin Begdaş olduğunu söyledi. (DHA)

Öne Çıkanlar