'13 yaşında evliliği' savunan Başhekim Yardımcısı Uysal görevden alındı

'13 yaşında evliliği' savunan Başhekim Yardımcısı Uysal görevden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
13 yaşında evliliği meşrulaştırmaya çalışan İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal görevinden alındı.

Artı Gerçek - 13 yaşında evliliği savunduğu için hakkında Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılan Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, görevinden alındı.

Sözcü’de yer alan habere göre Uysal, soruşturma kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, “Hasan Hüseyin Uysal başlatılan idari soruşturma kapsamında bakanlığımız tarafından görevinden alındı ve idari görevi sonlandı” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kadınları daha önceden giyimleri üzerinden hedef alarak tepki çeken İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucu Yusuf Ziya Gümüşel'in altı yaşındaki kızını 'evlilik' adı altında cinsel köleliğe maruz bırakmasını da meşrulaştırmaya çalıştı.

Uysal, sosyal medyadan tepki yağan paylaşımında, "Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi çünkü biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri meşru cinsellik yaşayanlar artık var Gayri meşrusuna engel ol/a/mayıp meşru yolu kapatmak hangi mantık?" iddiasında bulundu.

Uysal sonrasında da, "Hemen şunu belirteyim Gazi döneminde bu sınır 14 idi. Birçok faktörün etkisiyle o zamana göre cinsellik yaşı çok aşağıya indi. Söylediklerim, edeple, ciddiyetle konuşulacak konular. Bunlardan pedofili çıkmaz. Yaş farkı talebi yok, iki genç, yetkin iseler, zinasız yuva kurabilmeli" yazdı.

Bu paylaşımlarının ardından Twitter'dan kendisine tepki gösterenlerle söz dalaşına giren Uysal, "Cinsellik yaşının bu kadar düştüğü vasatta evlilik yaşını, yetkinliği-gelişmesi erken olmuş fertler için düşürmeye karşı çıkmak, zinanın artmasını sorun olarak görmemek demektir. Zinadan yana olmayanlar çözüm arar" gibi çocuk istismarını meşrulaştırıcı paylaşımlar yaptı. Uysal, bir diğer mesajında da "Yasayla belirlenen yaş, az sayıda bazı kişiler için bedeni-ruhi yetkinlik tespiti şartı ile aşağı çekilebilmeli diyoruz. Çok katmanlı etkenler yüzünden, genel cinsellik yaşının düştüğü günümüzde bu, hem o istisna bireylerin hakkıdır hem de toplumu zina gibi bir felâkketten korur" dedi.

Uysal, daha sonra gelen tepkiler üzerine paylaşımını silmişti. Konya İl Sağlık Müdürlüğü de, paylaşımın ardından Uysal hakkında soruşturma başlatmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar