15 yıl hapsi istenen İBB'li yönetici ilk kez hakim karşısına çıktı

15 yıl hapsi istenen İBB'li yönetici ilk kez hakim karşısına çıktı
DİAYDER'e yardım kartları verdiği için yargılanan ve 15 yıl hapsi istenen İBB Sosyal Hizmetler Dairesi eski başkanı Yavuz Saltık, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Artı Gerçek- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sosyal Hizmetler Dairesi eski başkanı Yavuz Saltık, 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılandığı ‘Silahlı terör örgütüne yardım’ davasında ilk kez hâkim karşısına çıktı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Tutuksuz yargılanan Saltık’ın yanı sıra, davaya CHP Milletvekili Turan Aydoğan ve çok sayıda partili ile İBB çalışanı izleyici olarak katıldı.

'YARDIM YAPILAN KİŞİDEN SABIKA KAYDI İSTENMEZ'

Hakkındaki suçlamaları reddeden Saltık, kendisine yöneltilen suçlamayı nasıl işlediği konusunda ise bilgisinin olmadığını söyledi. İBB Sosyal Hizmetler Dairesi’ne pandemi sürecinde 1 milyon kişinin başvurduğunu belirterek, “Başvuran her kesin vatandaşlık numarası ile sorgulaması yapılır. Yönetmeliğe uygun durumda olan kişilere yardım yapılır. Yardım yapılan kişiden sabıka kaydı da istenmez” dedi.

'BU SUÇU NASIL İŞLEDİĞİMİ BİLMİYORUM'

Yavuz Saltık savunmasının devamında, "Bu kart yoksulluk sınırı altında olan kişilere verilirdi. Benim burada olma sebebim market kartı. Bu kartı vermekten sorumluyum. Benden önceki dönemde de İBB kayıtlarında bu kartla kimin alışveriş yaptığı bellidir. Yoksullara hak temelli yardım yönetmeliği dışında hiçbir işlem yapmadım. İddianamede yer alan suçun benim aracılığımla nasıl işlendiğini göremedim." diye konuştu. Saltık, yardımın yalnızca bireylere yapıldığını, dernek, vakıf benzeri bir sivil toplum yapılanmasına yardım yapılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

'PANDEMİDE 1 MİLYON KİŞİ YARDIM İÇİN BAŞVURDU'

DİAYDER davasında yargılanan dernek başkanı Ekrem Baran ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine sanık Saltık, "Pandemi döneminde bize 1 milyona yakın kişi başvuru yaparak yardım talep etti. Erzurumlu bir dernek de başvuru yaptı. Ekrem Baran'la ilk kez orada karşılaştım, onun dışında hiçbir ilişkim yoktur. HTS kayıtlarından da bakılabilir" ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ERSAN ŞEN: ZORLAMA BİR İDDİANAME

Yavuz Saltık’ın savunmasını ise Prof. Dr. Ersan Şen üstlendi. Mahkeme başkanının, iddianame kapsamında olmayan iki ayrı olayı Saltık’a sorması üzerine araya giren Şen, reddi hâkim talebinde bulundu. Heyet, Şen’in reddi hâkim talebini ret etti. Hazırlanan iddianame için ‘Zorlama bir iddianame” diyen Prof. Şen, “DİAYDER dosyasına baktığım zaman, yapılan yardımların insani ve vicdani olduğunu görüyorum” dedi.

'BİR ÖNCEKİ YÖNETİM DE AYNI KİŞİLERE YARDIM YAPTI'

Toplumda yaşayan bireyler olarak herkesin, yardıma muhtaç kişilere el uzattığını kaydeden Prof. Dr. Şen, “Her zaman empati yapmak gerektiğini düşünüyorum” dedi. Prof. Şen, davaya konu 272 kişiye verilen 150 liralık market kartının, bir önceki belediye döneminde de verildiğini vurguladı. Mahkeme heyeti, sanık Yavuz Saltık'ın hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına karar vererek, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Geçen şubat ayında İBB Muhtarlık İşleri Daire Başkanı olarak yeni görevine atanan Yavuz Saltık hakkında açılan davanın gerisinde, Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAYDER) yönelik açılan dava yer almıştı. DİAYDER yöneticilerine yönelik dava devam ederken, İBB’nin 4 yöneticisini kapsayan ikinci bir soruşturmada ise, 3 kişi için takipsizlik kararı verilirken, Yavuz Saltık hakkında ise dava açılmıştı.

DİAYDER DAVASI NEDİR?

DİAYDER’e yönelik soruşturmada 3 Temmuz 2021’de gözaltına alınan dernek başkanı Ekrem Baran ile birlikte 23 kişi hakkında "Örgüte üye olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 6 ay sonra dava açıldı. İddianamede, DİAYDER üyelerinin, İBB’de gassal olarak çalışıyor olması nedeniyle İBB hedef gösterildi. İBB tarafından yoksul kesimlere dağıtılması suretiyle binlerce derneğe verilen market yardım kartlarının DİAYDER’e de verilmesi suç olarak lanse edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar