27 uluslararası basın kuruluşundan çağrı: 'Türkiye, Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmeli'

27 uluslararası basın kuruluşundan çağrı: 'Türkiye, Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmeli'
27 uluslararası basın kuruluşu, Kürt gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalara karşı Türkiye yetkililerine çağrı yaptı. Çağrıda, Kürt gazetecilere yönelik sistematik taciz ve gözdağına son verme çağrımızı yeniliyoruz" denildi.

Artı Gerçek - Gazetecilere yönelik İstanbul merkezli operasyonlarda gözaltına alınan Mehmet Aslan, Erdoğan Alayumat ve Esra Solin Dal'ın tutuklanmasına tepkiler sürüyor.

Aralarında Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) ile Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA) de bulunduğu 27 uluslararası basın kuruluşu, üç gazetecinin tutuklanmasına ilişkin ortak bildiri yayımladı.

'SİSTEMATİK TACİZ VE GÖZDAĞINA SON VERME ÇAĞRIMIZI YENİLİYORUZ'

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne dikkat çekilen bildiride, Özgür Basın çalışanlarına dönük tutuklama ve baskılara yer verildi. Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) veri tabanı 2022'den bu yana 118 Kürt gazeteci, medya çalışanı veya kuruluşunu hedef alan 43 vaka kaydetti. Bunlar genellikle tutuklama ve hapis cezalarıyla sonuçlanan yasal taciz vakalarıydı. Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs'ta, Türkiye yetkililerine Kürt gazetecilere yönelik sistematik taciz ve gözdağına son verme çağrımızı yeniliyor; Basın Kanunu ve T.C. Anayasası uyarınca tüm gazetecilerin güvenliğini sağlamalarını talep ediyoruz.

'TÜRKİYE,KÜRT MEDYASINI HEDEF ALMAKTAN VAZGEÇMELİDİR'

Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi uyarınca korunması gereken ifade ve medya özgürlüğü haklarının sürekli ihlaline son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye, Basın Kanunu, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) doğan yükümlülüklerini yerine getirmeli ve Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmelidir. Tüm gazeteciler, demokratik bir toplumun vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilik mesleğini baskılardan uzak bir şekilde özgürce yerine getirebilmelidir."

BİLDİRİDE YER ALAN KURUMLAR

Bildiriye imza atan basın kuruluşlarının isimleri şöyle:

“Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Galler PEN, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), İngiliz PEN, İrlanda PEN, Katalan PEN, Kürt PEN, OBC Transeuropa, PEN Amerika, PEN Armãn, PEN Hırvatistan, PEN Hollanda, PEN İsveç, PEN Kanada, PEN Melbourne, PEN Norveç, PEN San Miguel, PEN Sydney, PEN Vietnam, PEN Québec, Sansür Endeksi (Index on Censorship), Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi, Uluslararası PEN." (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar