28 yıl önce işlenen cinayeti telefonda itiraf edince yakalandı

28 yıl önce işlenen cinayeti telefonda itiraf edince yakalandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2022 17:00
A+ A-
'FETÖ' soruşturması kapsamında polis memurluğundan ihraç edilen kuzeniyle yaptığı telefon görüşmesinde 28 yıl önce işlediği cinayeti anlatan Ahmet E., gözaltına alındı.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 1994 yılında Meram ilçesi Alpaslan Mahallesi’nde boş bir arazide başından sert bir cisimle vurularak öldürülmüş halde bulunan Mehmet Ali Atıcı'nın dosyasını 6 ay önce yeniden incelemeye aldı. Polis, yaptığı araştırma sonucu Atıcı'nın komşularından Ahmet E.'nin (53) "tedirgin davranışları ve çelişkili ifadeleri" üzerine teknik ve fiziki takibe aldı.

Polis, Ahmet E.'nin, 2018 yılında 'FETÖ' soruşturması nedeniyle polis memurluğundan ihraç edilen amcasının oğlu Mustafa E. ile telefonla sık sık konuştuğunu belirledi.

TELEFONDA CİNAYETİ ANLATTI 

Bu sırada "panik ve korkuya kapıldığı" belirtilen Ahmet E., telefonla konuştuğu Mustafa E.'ye, komşusu Atıcı'yı kendisinin öldürdüğünü anlattı. Mustafa E. de kendisine "korkmaması gerektiği" ve "olayın üzerinden yıllar geçtiği için yakalanmasının artık mümkün olmadığını" söyledi. Bunun üzerine polis, Ahmet E. ve Mustafa E.'yi gözaltına aldı.

DEMİR SOPAYLA BAŞINA VURUP, BOŞ ARAZİYE ATMIŞLAR 

Suçunu itiraf eden Ahmet E. ifadesinde, ''Komşum Mehmet Ali Atıcı, 1994 yılı ağustos ayında gece saatlerinde izinsiz olarak müstakil evimin bahçesine girmişti. Ben de tepki gösterdim. Aramızda çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Yanımda bulunan babamla birlikte demir sopayla dövdük. Atıcı yere yığılmıştı. Biz de 3 tekerlekli motosikletle Atıcı'yı boş bir araziye götürüp attık. Olayı da kimseye anlatmadık. Babam da 1997 yılında vefat etti'' dedi. 

Ahmet E. de daha sonra Cumhuriyet Savcısı eşliğinde evin bahçesi ve Atıcı'yı attıkları boş arazide olayı nasıl gerçekleştiğini anlattı. Gözaltına alınan şüphelilerden Ahmet E., 'kasten öldürme', kuzeni Mustafa E. de 'suçu bildirmeme' suçundan adliyeye sevk edildi.

20 YILLIK ZAMAN AŞIMI NEDENİYLE SERBEST KALDILAR

Ahmet E. ve Mustafa E., savcılıktaki ifadelerinin ardından Türk Ceza Kanunu'na göre suçun 20 yıllık zaman aşamasına uğraması gerekçesiyle serbest bırakıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar