41 işçinin öldüğü maden katliamından üç gün sonra ihale

41 işçinin öldüğü maden katliamından üç gün sonra ihale
Bartın’da 14 Ekim’de maden patlaması meydana geldi. Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı madendeki kömürlerin torbalanması için açıklanan ihale ise 17 Ekim’de yapıldı.

Artı Gerçek-Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 14 Ekim Cuma günü meydana gelen patlamada 41 işçi öldü. Patlama sonrası ölen işçilerin cenazeleri toprağa verilirken kömürlerin torbalanması için açılan ihale 17 Ekim’de yapıldığı ortaya çıktı.

ihalee.jpg

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre Amasra TİM Lavvarında 2023’teki program ve fiili üretim ortalamasına göre; günde 84 ton üzerinden, yıllık 21 bin ton, 3 yıllık 63 bin ton kömürün torbalanması için açılan ihale 20 Eylül’de onaylandı. Saat 15’te Zonguldak’ta yapılan ihalede alınan tekliflerin değerlendirilmesi ise devam ediyor. En son kömür torbalama tesisi kurulması ve 3 yıl süreyle işlettirilmesi ihalesi 2019’da yapıldı. İhaleyi alan şirket 1 milyon 743 bin TL teklif vermişti. Teklifin kamuya maliyeti ise 1 milyon 809 bin TL olarak hesaplanmıştı. Bu yıl süresi biten ihale yenilendi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar