ABB projesini Cumhurbaşkanlığı onayladı, Cumhur İttifakı reddetti

ABB projesini Cumhurbaşkanlığı onayladı, Cumhur İttifakı reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alınan atıksu arıtma tesisinin kapasitesini artırma projesi için kredi talebi, ABB Meclisi'nde Cumhur İttifakı'nın oylarıyla reddedildi. Yavaş, “Bizi engellemek için reddediyorsunuz" dedi.

Artı Gerçek - Ankara’nın en büyük atıksu arıtma tesislerinden Tatlar’ın kapasitesini artırma projesine Ankara Büyükşehir Belediyesi uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı’nda da yer alan proje için kredi talebi ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Kredi kullanılamadığı için proje durduruldu.

Sözcü’de yer alan İsmail Saymaz'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı'nda yer almasına rağmen kredinin kabulü iki aydır öteleniyor. Kredinin geri çekilmesi veya gecikmesi halinde maliyeti artabilir.

ABB'nin iyileştirme projesi Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı'na alındı. ABB uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Ancak kredi talebi ABB Meclisi'nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Mansur Yavaş, reddi veto etti. Mansur Yavaş, projenin engellenmesine ilişkin şöyle demişti:

“Arıtılamayan su Sakarya üzerinden İstanbul'a gidiyor. Bizi engellemek için reddediyorsunuz ama Cumhurbaşkanımızın torunları da aynı sudan içiyor. Siz insan hayatını düşünmez misiniz?”

AKP ABB Grup Başkanvekili Murat Köse ise Mansur Yavaş'ın sözlerine şu yanıtı verdi: “Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı'ndan 3 milyar TL'ye yakın kredi aldılar. Henüz kullanılmadı. 4-5 ay önce de 5 milyar TL'lik krediyi oybirliğiyle kabul ettik. Seçim geliyor ya, mağduriyet oluşturmak istiyor. Geçti o günler. Tüm kredileri verdik.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar